Sürdürülebilir moda konusunda tüketici görüşlerinin belirlenmesi
Determing consumer opinion on sustainable fashion
  1. Tez No: 827788
  2. Yazar: TUĞBA TEZKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEYREM ARGA ŞAHİNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moda Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Sürdürülebilir moda kavramı 'kullan at' mantığını aşmayı, uzun dönem tüketici ihtiyacını karşılamaya yönelik ve daha doğru üretimi kapsayan bir moda anlayışını, oluşan atıkları ve çevresel diğer olumsuz etkileri azaltmayı hedeflemektedir. Bu bağlamda sürdürülebilir moda, hızlı moda sistemine karşı sadece etik ve eylemsel uygulamaları sunmakla kalmayıp aynı zamanda günümüz modasının görsellik ve yenilik takıntısının yerine uzun yıllar zevkle kullanılabilen işçilik ve değer yüklü ürünler sunmaktadır. Bu yönüyle düşünüldüğünde tüketicilerin sürdürülebilir modaya dair bakış açıları ve farkındalıkları önem kazanmaktadır. Tüketicilerin sürdürülebilir moda konusundaki görüşlerini belirlemeyi amaçlayan bu araştırma, betimsel bir araştırmadır. Araştırmada genel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada veri toplamak amacıyla 50 soru ve dört bölümden oluşan anket hazırlanmıştır. Araştırmanın evreni Ankara'da yaşamakta olan tüketicilerden oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise anketi cevaplamaya gönüllü 18 yaş üstü 400 tüketiciden oluşmaktadır. Tüketicilerin sürdürülebilir moda konusundaki görüşlerini belirlemek amacıyla hazırlanan anket sonucunda elde edilen veriler istatistiksel yöntemlerden faydalanılarak analiz edilmiş ve tablolar üzerinden yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda, tüketicilerin sürdürülebilir moda yaklaşımına uygun olarak üretilen giysi almaya istekli oldukları, sürdürülebilir moda yaklaşımına uygun olarak üretilen ürünlerin fiyatlarının çok pahalı olduğunu düşündükleri, sürdürülebilir moda yaklaşımına uygun olarak üretilen ürünler için daha fazla ücret ödemeyi düşünmedikleri, ihtiyaçları kadar giysi satın aldıkları, giysileri kullanım ve bakım talimatlarına uygun temizleyerek ömrünü uzatmaya çalıştıkları, modası geçmeyecek/zamansız ürünler satın aldıkları, büyük bir çoğunluğunun ise ikinci el giysi satın almayı tercih etmedikleri, kullanmadıkları giysileri ihtiyaç sahiplerine verdikleri ya da geri dönüşüm noktalarına bıraktıkları ve kullanmadıkları giysilerini ikinci el olarak satmayı tercih etmedikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of sustainable fashion aims to overcome the 'disposable' mentality, meet consumer needs in the long term, and reduce waste and other negative environmental impacts through a fashion approach that includes more accurate production. In this context, sustainable fashion not only offers ethical and operational practices against the fast fashion system but also offers craftsmanship and value-laden products that can be used with pleasure for many years, instead of today's fashion obsession with visuality and innovation. Considering this aspect, consumers' perspectives and awareness of sustainable fashion gain importance. This research model aims to determine consumers' views on sustainable fashion; It is descriptive research based on a scanning model. A survey consisting of 50 questions and four sections was prepared to collect data for the research. The population of the research consists of consumers living in Ankara. The sample of the research consists of 400 consumers over the age of 18 who volunteered to answer the survey. The data obtained as a result of the survey prepared to determine consumers' opinions on sustainable fashion were analyzed using statistical methods and interpreted through tables. As a result of the research, it was found that consumers are willing to buy clothes produced by the sustainable fashion approach, they think that the prices of the products produced by the sustainable fashion approach are too expensive, and they do not consider paying more for the products produced by the sustainable fashion approach, they buy clothes as much as they need, they use the clothes as much as they need. It has been determined that they try to extend their life by cleaning them by the maintenance instructions, they buy outdated/timeless products, the majority of them do not prefer to buy second-hand clothes, they give their unused clothes to those in need or leave them at recycling points, and they do not prefer to sell their unused clothes as second-hand.