Kedilerle os ilium kırıklarının sağaltımında mini titanyum kilitli plak uygulamasının klinik ve radyografik olarak değerlendirilmesi
Clinical and radiographic evaluation of mini titanium locking plate in the management of ilium fractures in cats
  1. Tez No: 827799
  2. Yazar: BURAK HAN KARAAĞAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Kedi ortopedisinde pelvis travmaları yaygındır ve os ilium kırıkları en sık karşılaşılan pelvis bölgesidir. Os ilium kırıklarının cerrahi satabilizasyonunda en çok plak osteosentezi uygulanır.Bu tez çalışmasının amacı, travma sonrası os ilium kırığı meydana gelen kedilerde mini-titanyum kilitli plak uygulamasının klinik ve radyografik olarak değerlendirilmesidir. Trafik kazası veya yüksekten düşme sonucu os ilium kırığı meydana gelen 30 kedi bu tez çalışmasının materyalini oluşturdu. Piermattei'nin Köpek ve Kedi Cerrahi Yaklaşım Atlası referans alınarak os ilium kırıklarına mini-titanyum kilitli plak uygulandı. Operasyondan sonra 1., 10., 30., 60. ve 180. günlerde klinik ve radyografik değerlendirmeler yapıldı. Klinik değerlendirmede, topallık skoru ve ağrı skoru ölçüldü. Operasyondan önce ve sonra pelvik kanal daralma skorlaması ölçüldü. Yapılan skorlamalar ve ölçümler istatistiksel olarak değerlendirildi. Kırıkların dağılmı, 15 sağ, 14, sol ve 1 bilateral ilium kırığı şeklindeydi. Operasyondan sonra 10. gün olguların %66,6'sında 1 ve 2 topallık skoru görülürken, 30., 60., ve 180.
Özet (Çeviri)
Pelvic trauma is common in feline orthopaedics and fractures of the os ilium are the most common pelvic region. Plate osteosynthesis is the most commonly used technique for surgical stabilisation of os ilium fractures. The aim of this dissertation study is to evaluate the clinical and radiographic outcome of the use of a mini titanium locking plate in cats with post-traumatic os iliac fractures. 30 cats with os ilium fractures as a result of traffic accidents or high rise syndrome formed the material of this thesis. A mini titanium locking plate was applied to the os ilium fractures according to Piermattei's Atlas of Canine and Feline Surgical Approaches. Clinical and radiographic evaluations were performed on days 1, 10, 30, 60 and 180 after surgery. Clinical scores included lameness score and pain score. The pelvic canal stenosis score was measured before and after surgery. The scores and measurements were statistically analysed. The distribution of fractures was 15 right, 14 left and 1 bilateral iliac fractures.