Üniversite öğrencilerinin sürdürülebilir beslenmeye yönelik bilgi ve tutumlarının saptanması
Determining the knowledge and attitudes of university students on sustainable nutrition
- Tez No: 827800
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDAN ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Artan dünya nüfusu karşısında yaşam için daha sürdürülebilir yollar aranırken, en fazla beslenme dikkat çekmektedir. Sürdürülebilir beslenmenin hedefi herkesin güvenli, yeterli ve dengeli besin ögelerine ulaşabilmesi, günümüz ve gelecek nesillerin sağlıklı olabilmesi ve diyetlerin çevresel etkilerini düşük tutmaktır. Bu çalışma üniversite öğrencilerinin sürdürülebilir beslenmeye yönelik bilgi ve tutumlarının saptanması amacıyla yapılmıştır. Trakya Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 246 (%40,1) öğrenci, Gıda Mühendisliği bölümünden 122 (%19,9) öğrenci, Sınıf Öğretmenliği bölümünden 245 (%40) öğrenci dahil edilmiştir. Toplamda 508 kadın (%82,87) ve 105 erkek (%17,13) olmak üzere toplam 613 öğrenci katılmıştır. Çalışmaya katılan gönüllü bireylere; demografik özellikler, antropometrik ölçümler ve sürdürülebilir beslenme bilgi ve tutum soruları içeren anket formu uygulanmıştır. Daha önce sürdürülebilir beslenme kavramını duyan 461 (%75,2) öğrenci, duymayan 152 öğrenci (%24,8) öğrenci tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
As intensified world migrants seek more sustainable ways to live, they draw the most attention to nutrition. The goal of sustainable nutrition is to ensure that everyone has access to safe, adequate and past food, that we and future generations are healthy, and that diets are low. This study was carried out to determine the knowledge and attitudes of the students towards sustainable nutrition. Trakya University Nutrition and Dietetics Department included 246 (%40,1) students, Food Engineering Department 122 (%19,9%) students, and Classroom Teaching Department 245 (%40) students. A total of 613 people, 508 women (%82,87) and 105 men (%17,13), participated. Volunteers participating in the study; A questionnaire including demographic characteristics, anthropometric measurements and sustainable nutrition information and attitude questionnaires was applied. There were 461 (%75,2) people who had heard of the concept of sustainable nutrition before, and 152 (%24,8) people who had not.