Deltametrin ve Asetamipridin Thle-2 ve HepG2 hücre hatlarının antioksidan savunma sistemleri üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of deltamethrin and acetamiprid on antioxidant defense systems of Thle-2 and HepG2 cell lines
  1. Tez No: 827847
  2. Yazar: CANSU AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİN ÖZKAN KOTİLOĞLU, PROF. DR. SERAP YALÇIN AZARKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada Thle-2 ve HepG2 hücre hatlarında deltametrin ve asetamiprid pestisitlerinin sitotoksik, morfolojik ve moleküler etkisinin incelenmesi hedeflenmektedir. Ayrıca sıkça kullanılan deltametrin ve asetamiprid pestisitlerinin toksik etkileri, Thle-2 ve HepG2 hücre hatlarında ilk defa kullanılması çalışmaya özgünlük katmaktadır. Tarımsal ilaç olarak kabul edilen pestisitler, böcek, mantar ve yabani otlar gibi zararlıları kontrol edebilmek için onları öldüren kimyasal bileşiklere denilmektedir. Çalışmada kullanılan iki pestisit de böcek öldürücü grubu olan insektisitlere aittir. İnsektisitlerde kimyasal yapılarına göre beş gruba ayrılırlar. Deltametrin piretroid grubu insektisit iken asetamiprid neonikotinoid grubu insektisittir. Pestisitlerin reaktif oksijen türlerinin (ROS) oluşumuna, apoptotik hücre ölümüne, DNA hasarı ve oksidatif strese neden olduğu bilinmektedir. Bu verilere dayanarak Thle-2 ve HepG2 hücre hatları üzerinde deltametrin ve asetamiprid pestisitlerinin toksik etkilerini belirlemek için belli doz aralıklarında optimizasyon çalışması yapılmıştır. Bu tezde yapılan deneyler sonucunda deltametrinin, asetamiprid pestisitinden daha toksik etkide olduğu görülmüştür. Ayrıca iki hücre hattının karşılaştırılması durumunda, normal karaciğer hücre hattı olan Thle-2, karaciğer kanseri hücre hattına (HepG2) göre daha düşük dozlarda dahi toksik etkiye maruz kaldığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the cytotoxic, morphological and molecular effects of deltamethrin and acetamiprid pesticides in Thle-2 and HepG2 cell lines. In addition, the toxic effects of the frequently used pesticides deltamethrin and acetamiprid and their use in Thle-2 and HepG2 cell lines for the first time add originality to the study. Pesticides, which are considered as agricultural pesticides, are chemical compounds that kill pests such as insects, fungi and weeds in order to control them. Both pesticides used in the study belong to insecticides, which are insecticides. Insecticides are divided into five groups according to their chemical structure. Deltamethrin is a pyrethroid insecticide while acetamiprid is a neonicotinoid insecticide. Pesticides are known to cause reactive oxygen species (ROS) formation, apoptotic cell death, DNA damage and oxidative stress. Based on these data, an optimisation study was carried out at certain dose ranges to determine the toxic effects of deltamethrin and acetamiprid pesticides on Thle-2 and HepG2 cell lines. As a result of the experiments conducted in this thesis, deltamethrin was found to be more toxic than acetamiprid pesticide. In addition, in the case of comparison of two cell lines, it was observed that the normal liver cell line Thle-2 was exposed to toxic effects even at lower doses than the liver cancer cell line (HepG2).