Yerel seçimlerde belediye başkan adaylarının seçmen tercihi üzerindeki etkisi: Manisa Salihli ilçesi örneği
The effect of mayor candidates on voter preference in local elections: Sample of Manisa Salihli district
- Tez No: 827855
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH TURAN YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırmanın amacı yerel seçimlerde başkan adaylarının sosyodemografik özelliklerinin seçmenlerin siyasi tercihleri üzerindeki etkisini incelemektir. Çalışmanın örneklemini Manisa İli, Salihli ilçesindeki kayıtlı seçmenler arasından uygun örneklem yöntemi ile seçilen toplam 384 katılımcı oluşturmaktadır. Veri toplamak maksadıyla anket kullanılmıştır. Anket formunda katılımcılar için demografik bilgi formu, Adaylar için demografik bilgi formu ve literatürde yer alan daha önceki çalışmalardan derlenerek oluşturulan seçmen davranışı ölçeği yer almaktadır. Elde edilen veriler SPSS v.26 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışma kapsamında tanımlayıcı istatistiksel analizler, geçerlilik analizi, güvenilirlik analizi, normal dağılım analizi, t-testi ve ANOVA analizleri gerçekleştirilmiştir. Analizler sonucunda yerel seçimlerde seçmen davranışlarının başkan adayının yaşına, mesleğine, memleketine ve projelerine göre anlamlı farklılık gösterdiği; buna karşın, cinsiyetine, eğitim durumuna, yaşadığı yere ve partilerine göre anlamlı farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Sonuç olarak bu çalışmada, yerel seçimlerde seçmen davranışlarının başkan adayının yaşına, mesleğine, memleketine ve projelerine göre anlamlı farklılık gösterdiği; buna karşın, cinsiyetine, eğitim durumuna, yaşadığı yere ve partilerine göre anlamlı farklılık göstermediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effect of socio-demographic characteristics of presidential candidates on the political preferences of the voters in local elections. The sample of the study consists of 384 participants selected by the convenient sampling method among the registered voters in the Salihli district of Manisa Province. Survey method was used to collect data. In the questionnaire form, there is a demographic information form for the participants, a demographic information form for the candidates and a voter behavior scale compiled from previous studies in the literature. The obtained data were analyzed using SPSS v26 program. Within the scope of the study, descriptive statistical analyzes, validity analysis, reliability analysis, normal distribution analysis, t-test and ANOVA analyzes were performed. As a result of the analysis, it was found that the voter behaviors in local elections differed significantly according to the age, profession, hometown and projects of the presidential candidate; On the other hand, it has been determined that there is no significant difference according to gender, education level, place of residence and party. As a result, in this study, it was found that voter behaviors in local elections differed significantly according to the presidential candidate's age, profession, hometown and projects; On the other hand, it was determined that there was no significant difference according to gender, education level, place of residence and party.