The obstacles and the political disputes on the federal system in somalia
Somali'de federal sistem üzerindeki engeller ve siyasi anlaşmazlıklar
- Tez No: 827907
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Merkezi hükümetlerin geçmişte ellerindeki gücü kötüye kullanmalarının bir sonucu olarak, Somali'nin bazı bölgeleri, merkezi hükümet iktidarını kaybettikten sonra, işlevsel otoriteleri uygulayan bölgesel yönetimler, Somaliland ve Puntland'ı oluşturdu. Cibuti'de düzenlenen 2000 Arta Barış Uzlaşma Konferansı da dâhil olmak üzere, Somali'de işlevsel bir hükümeti yeniden kurmaya yönelik gerçekleştirilen girişimlerin tümü başarısız olunca, sonunda Somali'deki tüm siyasi partiler ve paydaşlar, sonraki 2004 Nairobi Barış Uzlaşma Konferansı'nda federal bir sistemi benimseme konusunda anlaştılar. Çatışma sonrası ülkelerin barış ve siyasi istikrara kavuşmalarının tek yolu olarak federalizm ve güç paylaşımı ile ilgili birçok kavram önerilmiştir. Bazı politikacılar, işleyen bir kurumdan yoksun olduğu ve bölücü bir topluma yol açabileceği için federal sistemin gelişmekte olan ülkeler için uygun olmadığını açıkça belirtirken, Somali'de Federalizmin benimsenmesinin ardından, merkezi hükümet ile Federal Üye Ülkeler arasında gerilimler yeniden başladı. Bu çalışma, merkezi hükümet ile Federal Üye Devletler arasındaki, yukarıda bahsi geçen siyasi anlaşmazlıklar ile federal sistemin etkili bir şekilde uygulanmasının önündeki engellere odaklanmaktadır. Çalışmamız ayrıca, Federal Üye Devletler ile Somali'deki merkezi hükümet arasındaki siyasi anlaşmazlıkların temel nedenlerini de ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
As a result of the past centralized governments' power abuse, some parts of Somalia formed regional administrations that implemented functional authorities, namely the Somaliland and Puntland after the central government collapsed. As many Attempts to re-establish a functional government in Somalia, have failed, including the 2000 Arta Peace Reconciliation Conference held in Djibouti, eventually, all political parties and stakeholders in Somalia agreed to adopt a federal system in the subsequent 2004 Nairobi Peace Reconciliation Conference. There have been many concepts proposed concerning federalism and power-sharing as the only way for postconflict countries to achieve peace and political stability. While some politicians have made it clear that the federal system is not suitable for emerging countries as it lacks a functioning institution and could lead to a divisive society. Following the adaption of Federalism in Somalia, tensions have recurred between the central government and the Federal Member states. This study focuses on such political disputes between the central government and the Federal Member states and the obstacles which surround the effective implementation of the federal system. The study also addresses the root causes of political disputes between federal member states and the central government in Somalia.