Vital pulpa tedavilerinde kullanılan materyallerin sitotoksik etkilerinin incelenmesi
Evaluation of cytotoxic effects of vital pulp theraphy materials
  1. Tez No: 370123
  2. Yazar: ELİF DEFNE TACETTİNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMİN AŞÇI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hekimliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Vital pulpa tedavilerinde kullanılan materyaller, pulpa dokusunun canlılığını korumayı ve dentin köprüsü oluşumunu uyarmayı amaçlamaktadır. Bu nedenle, kullanılan materyallerin canlı dokuya sitotoksik etkisi, tedavi başarısını önemli derecede etkilemektedir. Çalışmamızda; vital pulpa tedavilerinde kullanılan MTA (Angelus MTA), kalsiyum hidroksit (Dycal), ışıkla sertleşen rezin içerikli kalsiyum hidroksit (Calcimol LC) ve ışıkla sertleşen rezin içerikli MTA (TheraCal)' nın 3T3 fare fibroblastlarına etkilerinin direkt kontakt test ile incelenerek klinik kullanımda karşılaşılabilecek olası sitotoksik etkilerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Angelus MTA ve Dycal, üretici firmaların önerdiği şekilde hazırlanmış, TheraCal ve Calcimol LC halojen ışık kaynağı ile polimerizasyonları sağlanarak örnekler hazırlanmıştır. Tüm materyaller, 1 mm kalınlığında 6 mm çapında teflon bir kalıba yerleştirilerek standardize edilmiştir. Hazırlanan örnekler; 24 kuyucuklu içerisinde hücre kültür kaplarına hücrelerle direkt temas edecek şekilde yerleştirilmiştir. Bu işlemler sonrası test materyalleri 24 ve 72 saatlik sürelerde bekletilerek değerlendirilmeleri yapılmıştır. Her test materyali için deneyler üç kez tekrar edilmiştir. Sitotoksik değerlendirme; toplam hücre sayısı, apoptotik hücre oranı (Annexin-5/FITC/PI), hücre proliferasyon oranı (BrDU-LI) ve SEM ile hücre morfolojisi tespiti ile yapılmıştır. Çalışmamızda; rezin içerikli MTA materyalin daha fazla sitotoksik etkisi olduğu belirlenmiş, MTA materyalinin sitotoksisitesi diğer materyallerden daha az olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The materials that used in vital pulp theraphy,aim to defend the vitality of pulp tissue and induce hard tissue bridge formation.Therefore,cytotoxic effect of the materials take a significant role in success of the treatment. In this study, we aimed to compare the cytotoxic effects of the materials that used in vital pulp therapy, including MTA(Angelus MTA), calcium hydroxide(Dycal), light cured calcium hydroxide containing resin (calcimol LC), light cured MTA containig resin (Theracal) to 3T3 rat fibroblasts by direct contact test. Angelus MTA and Dycal are prepared according to manufacturer's instructions and specimens of Theracal and Calcimol LC are polymerized by halogen light curing unit. All materials were standardized and placed into a 1 mm width and 6 mm diameter teflon block. Prepared specimens were placed into 24 well culture plates making direct contact with the cells. After the procedures, test materials were evaluated in 24 and 72 hours.The trial has been repeated for three times for each material. Cytotoxity evaluation has been done by determination of total cell number, apopototic cell rate, cell proliferation rate and cell morphology test by SEM. In our study, resin based MTA material,found to have more cytotoxic effect,and that MTA material has less cytotoxic than other materials.