Türkiye'de belediye başkanlarının görevden uzaklaştırılması
Removal of Mayors' in Turkey
- Tez No: 393391
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT DURU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kent ve Çevre Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Demokrasinin kılcal damarlarını oluşturan mahalli idarelerdir. Bir ülkedeki mahalli müşterek ihtiyaçları karşılanabilmesi için o yerde yaşayanlar tarafından seçimle iş başına getirilirler. Bu bir büyükşehir olabileceği gibi bir küçük ilçe de olabilir. İşte bu sebeple demokrasinin en tabana yayılmış halini temsil etmektedir. Mahalli idareler, demokrasi açısından en önemli unsur olmakla birlikte aşırı merkeziyetçiliğin hüküm sürdüğü ülkelerde çeşitli araçlarla baskı altına alınmaktadır. Bu araçlardan en sık başvurulanı, merkezi idarenin idari vesayet yetkisi ile görevden uzaklaştırılmadır. Gerçekten de, bu yöntem ile yargı yoluna başvurulsa dahi seçimle iş başına gelmiş bir belediye başkanının görev süresi sonuna kadar görevden uzaklaştırıldığı dahi olmuştur. Bu sebeple, keyfi uygulamalara oldukça sık karşılaşılmaktadır. Bu çalışmada, bu tarz keyfi uygulamaların önlenmesi için dört bölümde konunun niteliği ele alınmış olup ilgili mevzuat hükümleri ve yargı içtihatları ile açıklanmış ve çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Local administrations are essential parts of the democracy. Those entities are established to meet the local and common needs in a country through the locally held elections. It may be both a big city and a small county. Therefore, it represents the state of democracy spread to all levels, including the bottom. Although local administrations are significant elements of the democracy, they are suppressed through various procedures in countries where centralization reigns. The most frequently applied procedure is to dismiss mayors based on the power of administrative tutelage of the central administration in charge. There have been some cases where an elected mayor was dismissed till the end of his/her term of office even though it is possible to resort to the judgement. Therefore, arbitrary treatments are quite common to encounter. This study consists of four sections addressing the quality of the subject matter to prevent these arbitrary treatments. Besides, it explains the necessary legislation provisions and court practices, and provides suggestions for the problems.