Kişisel verilerin korunması hukuku bağlamında sağlık bilimlerinde yapay zeka kullanımı
Use of artificial intelligence in health sciences in the context of personal data protection law
- Tez No: 828086
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİN SERT SÜTÇÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Teknoloji ve dijitalleşme çağında“yapay zeka”ve“kişisel verilerin korunması”kavramları sıkça gündeme gelmektedir. Yapay zekanın kullanıldığı en önemli alanlardan biri sağlıktır. Sağlık bilimlerinde yapay zeka uygulamalarının faaliyette bulunabilmesi için veri hukukunca yüksek koruma öngörülen kişisel sağlık verilerine ihtiyaç duyulmaktadır. Yapay zekanın kişisel sağlık verilerini hukuka aykırı işlemesi ile veri ihlalleri oluşabilmekte, bazı durumlarda hukuka uygun işlemeden söz edilebilse de algoritma sapması kaynaklı zararlar meydana gelebilmektedir. Bu tez ile sağlık bilimlerinde yapay zeka ile kişisel sağlık verilerinin işlenmesi halinde ortaya çıkabilecek sorunların belirlenmesi, bu sorunlara karşı başvurulabilecek önlemlerin incelenmesi ve kişisel sağlık verilerinin korunmaması durumunda yapay zekanın özel hukuk sorumluluğunun tespiti amaçlanmaktadır. Tezimizin birinci bölümünde, yapay zeka ve kişisel verilerin korunmasına dair genel kavramlar ve hukuki düzenlemeler üzerinde durulmaktadır. Tezimizin ikinci bölümünde, kişisel sağlık verilerinin işlenmesine ilişkin kurallar incelenip yapay zekanın kişisel sağlık verisi işlemesi, sonuçları ve oluşabilecek sorunlara dair önlemler üzerinde durulmaktadır. Tezimizin üçüncü bölümünde, kişisel sağlık verilerinin yapay zeka ile işlenmesi sonucunda oluşabilecek zararlara karşı başvurulabilecek hukuki yollar ile sorumluluk tespiti üzerinde durulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the age of technology and digitalization,“artificial intelligence”and“protection of personal data”become a current issue. The field of healthcare is one of the most important areas where artificial intelligence is used. In order to operate artificial intelligence applications in the health sciences, personal health data, which is under strict protection by data law, are required. With the illegal processing of personal data by artificial intelligence, data violation occurs; in some cases, although there is a legal processing activity, damages may occur due to algorithm bias. This thesis aims to determine the problems that may arise in the processing of personal health data by artificial intelligence in health sciences, to examine measures that can be taken against the problems, and to establish the liability of artificial intelligence in case personal health data is not protected. The first part of the thesis focuses on general concepts and legal regulations on artificial intelligence and personal data. In the second part, principles of processing personal health data are examined; and the personal health data processing of artificial intelligence, the consequences and measures for potential problems are discussed. In the third part, the legal remedies and liability determination against the damages occur as a result of processing of personal health data by artificial intelligence are emphasized.