İşgücü düzenlemelerinin işgücü verimliliği üzerine etkisi: OECD ülkeleri örneği
The impact of labor regulations on labor productivity: The example of OECD countries
  1. Tez No: 828158
  2. Yazar: MERVE KILCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYTEN YAĞMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
İnsan gücü, kıt kaynakların kullanımı, teknolojik açıdan gelişme bir ülkede ekonomik gelişme ve büyümenin temel unsurlarından biridir. Ülkelerin ekonomik ve sosyal yapısının yanı sıra uygulanmakta olan mikro ve makro düzeydeki politikalar çerçevesinde meydana gelen sorunların bir parçasını oluşturmaktadır. Bu sorunların önüne geçebilmek adına yapılan işgücü piyasası düzenlemeleri ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir. İşgücü piyasasının özünü oluşturan emeği diğer ekonomik göstergelerden bağımsız kılan temel unsur haline getirilmiştir. İşgücü piyasasında temel rolün emeğin olması ve emeğin değişim aracı olarak kullanılabildiği bir piyasa olması nedeniyle iş gücü piyasası diğer birincil ve ikincil piyasalardan belirli yapısal farklılıklar açısından ayrışmaktadır. Böylelikle, emeğe yönelik yapılan her yatırım emeğin verimliliği açısından önemlidir. Toplumsal değişmeler ve gelişmelerle hem de üretim yöntemleri ve üretim girdilerde yaşanılan artış verimlilik üzerinde etki etmiştir. Bu kapsamda çalışma, OECD ülkelerinde yapılan işgücü düzenlemelerinin işgücü verimliliği üzerinde nasıl bir etki yaratmıştır ? sorusuna cevap aramıştır. Çalışma literatürden ve ilgili internet sitelerinden veriler toplanılarak oluşturulmuştur. Bu çerçevede ilk bölümde işgücü düzenlemeleri kavramsal olarak incelenmiştir. İkinci bölümde ise işgücü verimliliği ele alınarak incelenmiştir. Son bölümde ise elde edilen veriler kapsamında iş gücüne yönelik yapılan regülasyonların işgücü verimliliği üzerinde performansının artmasının yetenek yönetimi ve iş gücü esnekliğinin arttırılması önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Manpower, use of scarce resources, technological development are one of the basic elements of economic development and growth in a country. It forms a part of the problems that occur within the framework of the economic and social structure of the countries as well as the micro and macro level policies being implemented. The labor market regulations made in order to prevent these problems vary from country to country. It has been made the basic element that makes labor, which is the essence of the labor market, independent from other economic indicators. The labor market differs from other primary and secondary markets in terms of certain structural differences, since the main role in the labor market is labor and it is a market where labor can be used as a means of exchange. Thus, every investment made for labor is important for the efficiency of labor. Social changes and developments as well as production methods and the increase in production inputs have had an impact on productivity. In this context, what effect did the labor force regulations made in OECD countries have on labor productivity? sought an answer to the question. The study was created by collecting data from the literature and related websites. In this context, in the first part, labor regulations are analyzed conceptually. In the second part, labor productivity was examined by considering it. In the last part, within the scope of the data obtained, it is important to increase the performance of the regulations made for the workforce on labor productivity, and to increase the talent management and workforce flexibility.