Elektronano diyagnostik Leishmania platformları
Electronano diagnostic Leishmania platforms
  1. Tez No: 828248
  2. Yazar: BENAY PERK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ ANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu yüksek lisans tezinde, bakır metal organik çerçeve (Cu-(NH2-BDC)-MOF) modifiye altın yüzey baskılı elektrot (AuSPE) kullanılarak Leishmania majör yüzey proteaz (Gp63) antikor tespiti için bir elektrokimyasal immunosensör geliştirilmiştir. İlk olarak, AuSPE yüzeyi (Cu-(NH2-BDC)-MOF) ile modifiye edilmiştir. Ardından, rekombinant Leishmania donovani antijeni (KMP-11) antijeni çapraz bağlayıcılarla elektrot yüzeyine immobilize edilerek aktif biyolojik tabaka oluşturuldu ve anti-gp63 tespiti elektrokimyasal impedans spektroskopisi (EIS) tekniği kullanılarak 0.1V'de gerçekleştirilmiştir. Geliştirilen Leishmania immunosensöründe Cu-(NH2-BDC)-MOF miktarı, antijen miktarı, antijen bağlanma süresi, antijen bağlanma sıcaklığı ve antijen-antikor inkübasyon süresi optimize edildikten sonra analitiksel karakteristik çalışmaları yapılmıştır. Girişim çalışmaları için anti-VEGF, anti-AFP, anti-IgG kullanılarak anti-gp63 analizi gerçekleştirilmiştir. Pozitif örnek olarak crude Leishmania parazit antijeni ve negatif örnek olarak tavşan hiper-immün serumu kullanılarak gerçek örnek uygulama denemeleri yapılmıştır. Sonuç olarak yüksek lisans tezi kapsamında daha önce hiç kullanılmayan Cu-(NH2-BDC)-MOF ile Leishmania'nın hızlı, pratik ve doğru tanısı için elektrokimyasal Leishmania immunosensörü geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this master's thesis, an electrochemical immunosensor was developed for the detection of Leishmania major surface protease (Gp63) antibodies using a copper metal-organic framework (Cu-(NH2-BDC)-MOF) modified gold screen printed electrode (AuSPE). Firstly, the AuSPE surface was modified with Cu-(NH2-BDC)-MOF. Then, the KMP-11 antigen was immobilized on the electrode surface using cross-linkers to create an active biological layer, and the anti-gp63 detection was performed using electrochemical impedance spectroscopy (EIS) technique at 0.1V. After optimizing the Cu-(NH2-BDC)-MOF amount, antigen amount, antigen binding time, antigen binding temperature, and antigen-antibody incubation time, analytical characterization studies were conducted. Interference studies were performed using anti-VEGF, anti-AFP, and anti-IgG to analyze the anti-gp63 detection. Real sample application experiments were carried out using crude Leishmania parasite antigen as the positive sample and rabbit hyper-immune serum as the negative sample. As a result, an electrochemical Leishmania immunosensor utilizing Cu-(NH2-BDC)-MOF, which has never been used before, was successfully developed for the rapid, practical, and accurate diagnosis of Leishmania.