Yoğun bakım ünitesinde takip edilen hastaların D-dimer/fibrinojen, CRP/albumin, procalcitonin/albumin, fibrinojen/albumin ve D-dimer/albumin oranlarının COVİD 19'un mortalitesini ve prognozunu tahmin etmedeki rolünü incelemek
To examine the role of d-dimer/fibrinogen, CRP/albumin, procalcitonin/albumin, fibrinogen/albumin and D-dimer/albumin ratios of patients followed in the intensive care unit in predicting the mortality and prognosis of COVİD 19
  1. Tez No: 828320
  2. Yazar: SEDAT PARLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. AYŞE ŞAHİN TUTAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Giriş: Bu çalışmada Covid-19 tanısıyla Yoğun bakım ünitesine yatışı yapılan hastaların ilk günkü mortalitesini ve prognozunu tahmin etmek ve D-dimer/Fibrinojen oranı(DFR), CRP/Albumin oranı(CAR), Prokalsitonin/Albumin oranı(PAR), Fibrinojen/Albumin oranı(FAR) veya Dimer/Albumin oranı(DAR)'ın; D-Dimer, Fibrinojen, CRP, Prokalsitonin, Albumin düzeylerine kıyasla mortalite ve prognozu daha doğru bir tahmin edici olup olmadığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Bu çalışma, Adıyaman Üniversitesi Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi'ne(YBÜ) 01/09/2020 ile 28/02/2021 tarihleri arasında Covid-19 nedeniyle kabul edilerek tedavi gören hastalarda yapılan retrospektif ve tanımlayıcı nitelikte bir araştırmadır. Hastane tabanlı, tek merkezli olan retrospektif bir çalışma olup dosya taraması şeklinde veriler elde edilmiştir. Hastaların yaş, cinsiyet, SARS-CoV-2 RT-PCR testi sonuçları, yatış süreleri, YBÜ'ne kabulün ilk gününde ölçülen tam kan parametreleri, CRP, D-dimer, fibrinojen, prokalsitonin, albumin düzeyleri, hastaların eşlik eden komorbid hastalıkları ve hastane içi mortalite durumları kayıt altına alındı. Bulgular:Çalışmaya155 hasta dahil edildi. Hastaların %40.6'sı (n=63) kadın iken, %59.4'ü (n=92) erkektir. Hastaların yaş ortalaması 72.39±12.19'dur. Kadın hastaların yaş ortalaması 75.16±10.55, erkek hastaların yaş ortalaması 70.49±12.92'dir. Hastaların yoğun bakım ünitesindeki yatış süresi 9.94±6.95'dir. Kadın hastaların yatış süresi ortalaması 9.92±6.66, erkek hastaların yatış süresi ortalaması 9.95±7.17'tür. Hastaların genel mortalite oranlarına bakıldığında, % 71.0'ında (n=110) ex oldu. Kadın hastaların %74.6'sı (n=47) ex olurken, erkek hastaların %68.5'i(n=63) ex oldu. Hastaların prognozunu değerlendirmek için kullanılan biyobelirteçlerden CRP, Fibrinojen, Prokalsitonin, CAR, PAR, FAR, D-dimer, DAR ex meydana gelen hastalarda istatistiksel açıdan anlamlı düzeyde daha yüksekti.
Özet (Çeviri)
Introduction: In this study, it was aimed to predict the first-day mortality and prognosis of patients admitted to the Intensive Care Unit with the diagnosis of Covid-19, and to determine whether D-Dimer/Fibrinogen ratio(DFR), CRP/Albumin ratio(CAR), Procalcitonin/Albumin ratio(PAR), Fibrinogen/Albumin ratio(FAR) or D-Dimer/Albumin ratio(DAR); It was aimed to determine whether it is a more accurate predictor of mortality and prognosis compared to D-Dimer, Fibrinogen, CRP, Procalcitonin, Albumin levels. MaterialsandMethods: This study is a retrospective and descriptive study conducted on patients admitted to the Intensive Care Unit (ICU) of Adıyaman University Adıyaman Training and Research Hospital between 01/09/2020 and 28/02/2021 due to Covid-19. It is a hospital-based, single-center, retrospective study and data were obtained in the form of file scanning. Patients' age, gender, SARS-CoV-2 RT-PCR test results, length of stay, whole blood parameters measured on the first day of admission to the ICU, CRP, D-dimer, fibrinogen, procalcitonin, albumin levels, comorbid diseases of the patients and hospitalization Mortality cases were recorded. Findings: 155 patients were included in the study. While 40.6% (n=63) of the patients were female, 59.4% (n=92) were male. The mean age of the patients was 72.39±12.19. The mean age of female patients was 75.16±10.55, and the mean age of male patients was 70.49±12.92. The length of stay of the patients in the intensive care unit was 9.94±6.95. The mean length of hospitalization for female patients was 9.92±6.66, and the mean duration of hospitalization for male patients was 9.95±7.17. Considering the general mortality rates of the patients, exitus letalis occurred in 71.0% (n=110). While exitus letalis occurred in 74.6% (n=47) of female patients, exitus letalis occurred in 68.5% (n=63) of male patients. CRP, Fibrinogen, Procalcitonin, CRP/Albumin ratio, Procalcitonin/Albumin ratio, Fibrinogen/Albumin ratio, D-dimer, D-Dimer/Albumin ratio, which are the biomarkers used to evaluate the prognosis of the patients, were statistically significantly higher in the patients who died.