Thymus vulgaris bitki özütünün hedefli kanser tedavisine yönelik plga nano-formülasyonunun hazırlanması, in vitro ve in vivo karakterizasyonu
Preparation of PLGA nano-formulation with thymus vulgaris extract for targeted cancer therapy and its in vitro, and in vivo characterization
  1. Tez No: 828323
  2. Yazar: YASİN ÇELİKOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL ALBENİZ, DOÇ. DR. FATEMEH BAHADORI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Thymus vulgaris baharat olarak bilinen ve tıbbi amaçlı kullanılan aromatik bitkilerden biridir. İçerdiği fenolikler ve flavonoidler, kanser ve kronik inflamasyon gibi hastalıkların gelişimini geciktirmede önemli rol oynar. Son yıllarda, nanopartikül kaplı ilaçların geliştirilmesi ve kanser tedavisinde ilaçların etkinliğini arttıran nanopartiküllerin kullanımı büyük önem kazanmıştır. Bu çalışmada, maserasyon yöntemi kullanılarak T. vulgaris petrol eteri özütü hazırlandı. Özütte bulunan fitokimyasallar GC-MS yöntemiyle analiz edildi. Özütün timol (%23,34) ve fitol (%10,92) açısından zengin olduğu belirlendi. Özütün PLGA ile nanoformülasyonu emülsiyon çözücü buharlaştırma yöntemi kullanılarak gerçekleştirildi. DLS ile optimizasyon (15 mg özüt ve 50 mg PLGA) ve karakterizasyon (Z-ortalama: 176,4 nm) çalışmaları yapıldı. Özütün, nanoformülasyonun ve paklitaselin, MDA MB-231 meme kanseri hücreleri üzerindeki sitotoksik etkisi in vitro MTT yöntemiyle incelendi. Nanoformülasyonun (IC50: 22,27 µg/mL) özüte (IC50: 60,79 µg/mL) kıyasla, özellikle 24.
Özet (Çeviri)
Thymus vulgaris is an aromatic herb used as a spice and for medicinal purposes. Its phenolics and flavonoids play important roles in delaying the development of diseases such as cancer and chronic inflammation. Recently, the use of nanoparticle-coated drugs to enhance the effectiveness of drugs in cancer treatment have gained significant importance. In this study, Thymus vulgaris petroleum ether extract was prepared using maceration. The phytochemicals of the extract were analyzed using GC-MS, and it was found to be rich in thymol (23.34%) and phytol (10.92%). The extract was formulated with PLGA using the emulsion-solvent evaporation method. The optimization (15 mg extract+50 mg PLGA) and characterization (Z-average:176.4 nm) studies were performed using DLS. The cytotoxic effects of the extract, nanoformulation, and paclitaxel on MDA MB-231 cells were examined using the MTT.