İşletmelerdeki dijital dönüşümün işletmenin müşteri, maliyet, kalite ve zaman performansına etkisinde çevik dönüşümün düzenleyici rolü
The moderator role of the agile transformation on the digital transformation in order to increase the business performance measured by customer satisfaction, cost, quality and time to market dimensions
- Tez No: 828333
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR YOZGAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Yönetim Bilişim Sistemleri, İşletme, Banking, Management Information Systems, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bankacılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Son yıllarda yapılan araştırmalar, işletmelerin dijital dönüşüm sürecinin anlaşılmasına yardımcı olmaktadır ve mevcut literatürün bakış açısı, dijital dönüşüm kavramını ve tanımını netleştirmeye yardım etmektedir. Önceki araştırmalara dayanarak, dijital dönüşümün, işletmeleri güçlendirmek ve işletmelerin çeşitlendirilmiş verimlilikle sürdürülebilir bir kalkınma modeli elde edebilmeleri için yeni teknolojiler, yeni ürünler, yeni modeller ve yeni formatlar geliştirmek için yapay zeka, büyük veri, bulut bilişim ve blok zinciri dahil olmak üzere dijital teknolojilere bağlı olduğuna inanılmaktadır. Çevik dönüşüm, tüm organizasyonu çevik ilkelere dayanan çevik, reaktif bir yaklaşıma geçirme sürecidir. Çevik dönüşümü anlamak, ne olmadığının anlaşılmasından geçmektedir. Bu dönüşümden geçen herhangi bir işletmenin çevik, Scrum, Yalın vb. teknolojileri de benimsemesi muhtemel olsa da, çevik dönüşüm, projenin nasıl oluşturulduğunu değiştirmekten çok daha büyük bir uğraştır. Bu çalışmanın amacı, işletmelerdeki dijital dönüşümün işletmenin müşteri, maliyet, kalite ve zaman performansına etkisinde çevik dönüşümün düzenleyici rolünün incelemesidir. Bu çalışmada birincil veri kaynaklarından anket yoluyla ve yarı yapılandırılımış görüşme formuyla veri toplanmıştır. Bu aşamada dijital dönüşüm, işletme performansı, çevik dönüşüm ölçekleri kullanılmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşmeler ile üst düzey yöneticilerin görüşleri edinilmiştir. Nicel veri analizi SPSS 26.0 programı ve nitel analiz MAXQDA 2020 programı ile uygulanmıştır. Sonuçlar; Dijital dönüşüm, işletme performansını etkilediği ve dijtal dönüşüm ile işletme performansı arasındaki ilişkide çevik dönüşümün moderator (düzenleyici) etkisi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Research in recent years helps to understand the digital transformation process of businesses, and the perspective of the current literature helps to clarify the concept and definition of digital transformation. Based on previous research, digital transformation depends on digital technologies, including artificial intelligence, big data, cloud computing and blockchain, to empower businesses and develop new technologies, new products, new models and new formats so that businesses can achieve a sustainable development model with diversified efficiency. is believed to be. Agile transformation is the process of moving the entire organization to an agile, reactive approach based on agile principles. To understand agile transformation is to understand what it is not. Any organization going through this transformation will be able to use agile, Scrum, Lean, etc. agile transformation is a much bigger effort than changing how the project is built. The aim of this study is to examine the mediator role of agile transformation in the effect of digital transformation in businesses on customer, cost, quality and time performance. In this study, data were collected from primary data sources through questionnaire and semi-structured interview form. At this stage, digital transformation, business performance, agile transformation scales were used. Opinions of senior executives were obtained through semi-structured interviews. Quantitative data analysis was applied with SPSS 26.0 program and qualitative analysis was applied with MAXQDA 2020 program. Results; It has been seen that digital transformation affects business performance and agile transformation has a moderator effect on the relationship between digital transformation and business performance.