Optimum performans antrenmanı, dairesel kuvvet antrenmanı ve yüksek şiddetli interval antrenmanın testesteron, kortizol ve büyüme hormonuna akut etkilerinin incelenmesi
Investigation of the acute effects of optimal performance training, circular strength training and high intensity interval training on testestone, cortisol and growth hormone
  1. Tez No: 828356
  2. Yazar: HASAN BARIŞ KELEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT TUTAR, DOÇ. DR. MEHMET KALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın amacı optimum performans antrenmanı, dairesel kuvvet antrenmanı ve yüksek şiddetli interval antrenmanın testesteron, kortizol ve büyüme hormonuna akut etkilerini incelemektedir. Çalışmaya en az 4 yıldır kuvvet antrenmanlarında deneyimli, kronik ya da herhangi bir sağlık sorunu bulunmayan gönüllü 12 kişi (6 kadın ve 6 erkek) katılmıştır. Katılımcılar kota örneklem tekniği ile her grupta 2 kadın 2 erkek olacak şekilde optimal performans antrenmanı, dairesel kuvvet antrenmanı ve yüksek şiddetli interval antrenman gruplarından birine basit rastgele yöntemle atandıkları antrenmanı yapmışlardır. Hormonların antrenman öncesi ve sonrası akut etkilerini görebilmek için venöz kan alımı yöntemiyle testesteron, kortizol ve büyüme hormonu için birer tüp kan alınmış ve laboratuvarda plazmalarına ayrılarak hormonlar analiz edilmiştir. Verilerin istatistiki ön-test ve son-test karşılaştırmaları Wilcoxon işaretli sıra testiyle analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the acute effects of optimum performance training, circuit strength training and high-intensity interval training on testosterone, cortisol and growth hormone. Twelve volunteers (6 women and 6 men) who had at least 4 years of experience in strength training and had no chronic or health problems participated in the study. Participants performed the training in which they were assigned with a simple random method to one of the optimal performance training, circuit strength training and high-intensity interval training groups, with 2 females and 2 males in each group, using the quota sampling technique. In order to determine the acute effects of hormones before and after training, one tube of blood was taken for testosterone, cortisol and growth hormone by venous blood sampling method. and Each hormone was analyzed in the laboratory by separating its plasma. Statistical pre-test and post-test comparisons of the data were analyzed with the Wilcoxon signed-rank test.