Türkiye'de doğal afet yönetimi uygulamalarında merkezi ve yerel yönetimlerin rolü: 2020 Elazığ ve İzmir depremi incelemesi
The role of central and local governments in natural disaster management practices i̇n Turkey: a review of the 2020 Elazig and İzmir earthquake
  1. Tez No: 828357
  2. Yazar: FATMA NUR SAĞIR YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACER TUĞBA EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Afetler insanlık tarihi boyunca hayatı olumsuz yönde etkilemiştir. Can ve mal kaybının yaşanmasının yanı sıra fiziksel ve psikolojik birçok hasara da yol açmaktadır. İnsan yaşamını devam ettirmede büyük bir engel teşkil eden afetler, yaşamın devamlılığı ya da kaliteli yaşam için merkezi ve yerel yönetimlerin gündemini meşgul etmektedir. Türkiye'de sık sık maruz kalınan deprem afetinde can ve mal kayıplarını en aza indirmek, çevreyi korumak ve insan yaşam kalitesini arttırmak için afet yönetimine ihtiyaç vardır. Afetlerin yol açtığı olumsuzlukları en aza indirmek için en sağlam ve güvenilir yol afet yönetimidir. Afet yönetimi konusunda örgütlenme, uygulamalar ve çıkarılan kanunlar incelenerek Türkiye'nin afet yönetim sistemi konusunda bilgi sahibi olabiliriz. Türkiye'de doğal afet yönetimi uygulamaları tarihsel, kurumsal ve olay bazında incelenerek afet yönetiminde yerel yönetimlerin neden daha fazla yetkiye sahip olması gerektiği değerlendirilmiştir. Yapılan çalışmanın amacı Türkiye'de doğal afet yönetimi uygulamalarında merkezi ve yerel yönetimlerin görevleri, bu görevlerin ne denli uygulandığı, afetlere hazırlık, afet anı ve afet sonrasında yapılan plan ve çalışmaların yeterli olup olmadığı konusu incelenmiştir. Doğal afetlerin özellikle deprem konusu ele alınarak 2020 yılında gerçekleşen Elazığ ve İzmir depremlerinde merkezi ve yerel yönetim faaliyetleri incelenmiştir. Türkiye'de mevcut afet yönetimi sistemi incelenerek öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Disasters have negatively affected life throughout human history. In addition to the loss of life and property, it also causes many physical and psychological damages. Disasters, which constitute a major obstacle to the continuation of human life, occupy the agenda of central and local authorities for the continuity of life or quality life. Disaster management is needed in order to minimize the loss of life and property, to protect the environment and to increase the quality of human life in earthquake disasters that we are frequently exposed to in our country. The most robust and reliable way to minimize the negative effects of disasters is disaster management. We can have information about Turkiye's disaster management system by examining the organization, practices and laws enacted on disaster management. It would be appropriate to examine the practices and contributions of local governments in the Elazığ and İzmir earthquakes that took place in 2020 in order to have information about local government units in the matter of organization. Natural disaster management practices in Turkiye were examined on a historical, institutional and event basis and it was evaluated why local governments should have more authority in disaster management. The purpose of the research; In Turkiye's, the duties of central and local authorities in natural disaster management practices, how these duties are carried out, preparation for disasters, whether the plans and actions are sufficient at the time of the disaster and after the disaster are examined. Central and local authority activities in Elazig and Izmir earthquakes that took place in 2020 were examined by dealing with natural disasters, especially earthquakes. Suggestions were made for the current disaster management system in Turkiye.