Kronik böbrek hastalarında volüm durumu değerlendirilmesinde biyoempedans yöntemle vexus skorunun karşılaştırılması
Comparison of bioimpedance and vexus score in the evaluation of volume status in chronic kidney disease patients
- Tez No: 891539
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT HUDDAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Evre 4-5 Kronik böbrek hastaları (KBH) ve Renal replasman tedavisi alan KBH hastalarında optimal sıvı hacmi yönetimi önemli bir klinik sorundur. Hem aşırı hidrasyon hem de volüm tükenmesi sık görülen komplikasyonlardır ve mortalite -morbidite için önemli risk faktörleridir. Güncel çalışmalarda biyoempedans analizi, sıvı yönetimini yönlendirmek için en kesin ve en güvenilir yöntem olarak kabul edilmiştir. Son yıllarda ultrasonografinin yaygınlaşmasıyla konjesyonu değerlendirmek için Vexus skoru geliştirilmiştir. Bu çalışmada amaç KBH'da volüm durumunu öngörmede biyoempedans analizi ile vexus skorunun karşılaştırılmasıdır. Çalışmaya 08.03.24-08.05.24 tarihleri arasında Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç hastalıkları Anabilim Dalı nefroloji polikliniği ve diyaliz ünitesine başvuran 60 hemodiyaliz, 54 periton diyalizi, 60 renal replasman tedavisi almayan KBH hastası olacak şekilde 3 grup hasta dahil edilmiştir. Hastalara eşzamanlı olarak biyoempedans analizi yapılmış ve vexus skoru hesaplanmıştır. Biyoempedans volüm durumunu gösteren parametreler ile vexus grade derecesi karşılaştırılmıştır. Ayrıca bazı laboratuvar tetkikleri değerlendirilmiştir.. Elde edilen veriler hem total hem de alt hasta gruplarında analiz edilmiştir. Hem total hasta, hem de ayrı ayrı hasta alt grupları için istatistiksel analiz yapılmıştır. Hiçbir grupta hidrasyon ile grade arasında anlamlı korelasyon saptanmamıştır. Bu konuda literatürde az çalışma vardır. Çalışmamızı desteklemek için daha geniş çalışmalara ve verilere ihtiyaç vardır
Özet (Çeviri)
Optimal fluid volume management is a significant clinical issue in stage 4-5 Chronic Kidney Disease (CKD) patients and CKD patients receiving renal replacement therapy. Both overhydration and volume depletion are common complications and are important risk factors for mortality and morbidity. In current studies, bioimpedance analysis has been accepted as the most accurate and reliable method to guide fluid management. With the widespread use of ultrasonography in recent years, the Vexus score has been developed to evaluate congestion. The aim of this study is to compare bioimpedance analysis and the Vexus score in predicting volume status in CKD., The study included three groups of patients who visited the Nephrology Clinic and Dialysis Unit of Muğla Training and Research Hospital, Department of Internal Medicine, between 08.03.24 and 08.05.24: 60 hemodialysis patients, 54 peritoneal dialysis patients, and 60 CKD patients not receiving renal replacement therapy. Simultaneous bioimpedance analysis was performed on the patients, and the Vexus score was calculated. Parameters indicating volume status via bioimpedance were compared with the Vexus grade. Additionally, certain laboratory tests were evaluated. The obtained data was analyzed both for the total group and the subgroups of patients. Statistical analysis was conducted for both the total patient group and the individual subgroups. No significant correlation was found between hydration and Vexus grade in any of the groups. There are few studies on this subject in the literature. Broader studies and more data are needed to support our findings.