Çevrim içi sanatla terapi uygulamasının spina bifida tanılı bireylerin depresyon, anksiyete ve psikolojik dayanıklılık düzeylerine etkisi
The effect of online administration of art therapy on the depression, anxiety and psychological resilliance levels of individuals with spina bifida diagnosis
  1. Tez No: 828429
  2. Yazar: CEMİLE FINDIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA DEMİRKIRAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Bu araştırma çevrim içi sanat terapi etkinliklerinin kullanıldığı aktivite uygulamasının Spina Bifida tanılı bireylerin depresyon, anksiyete belirtileri ve psikolojik dayanıklılık düzeylerine etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmada ön test, son test ve üç aylık izlem yarı deneysel yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Türkiye Spina Bifida Derneği'ne (TSBD) üye olan 18-65 yaş Spina Bifida tanılı bireyler (N:820) oluşturmaktadır. Araştırma, TSBD üyesi 18-65 yaş SB tanılı bireylere çevrim içi olarak, 09.08.2021-23.02.2022 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırma örneklemine 38 gönüllü SB tanılı birey (Deney:18 ve Kontrol:20) alınmıştır. Deney grubuna 13 oturum sanatla terapi uygulamaları yaptırılırken, kontrol grubuna herhangi bir uygulama yapılmamıştır. Veriler, Kişisel Bilgi Formu, Beck Anksiyete Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği, Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra Ki-Kare Testi, bağımsız örneklem t testi, eşleştirilmiş iki grup t testi, Friedman testi ve tekrarlı ölçümlerde ANOVA kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmada deney Spina Bifida tanılı bireylerin ön test, son test ve izlem psikolojik sağlamlık puan ortalamalarının, kontrol grubu Spina Bifida tanılı bireylere göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p=0.160). Araştırmada deney grubunun grup içi Kısa psikolojik sağlamlık ölçeği ön test ölçüm puan ortalaması (18.72±5.45), son test ölçüm puanı ortalaması (20.33±4.81), 3 aylık izlem sonrasında elde edilen puan ortalaması(19.55±4.93) arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur (p=0,045). Deney ve Spina Bifida tanılı bireylerin ön test, son test ve izlem anksiyete puan ortalamalarının, kontrol grubu Spina Bifida tanılı bireylere göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır P=0.622). Deney grubu Spina Bifida tanılı bireylerin ön test, son test ve izlem depresyon puan ortalamalarının, kontrol grubu Spina Bifida tanılı bireylere göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p=0.80). Deney grubunun grup içi Beck Depresyon Ölçeği ön test ölçüm puan ortalaması (13.06±12.01), son test ölçüm puanı ortalaması (8.72±9.03), 3 aylık izlem sonrasında elde edilen puan ortalaması(9.17±8.99) arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur (P=0.036). Sonuç: Bu çalışmada Spina Bifida tanılı bireylere verilen çevrimiçi sanatla terapi uygulamasının, psikolojik sağlamlık puanlarını arttırdığı, depresyon puanlarının azaldığı fakat anksiyete düzeyinin değişmediği sonuçlarına ulaşılmıştır. Sağlık bakanlığınca toplum ruh sağlığı hizmetleri kapsamında Spina Bifida tanılı bireylere çevrimiçi sanatla terapi uygulamasının yapılacağı kurumsal yapıların oluşturulması ve bu sayede Spina Bifida Derneklerinin de katılımı ile belli aralıklarla grup veya bireysel çevrimiçi sanatla terapi uygulamasının planlanması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study has been conducted aiming to examining the effect of online administration of art therapy on the depression, anxiety, and psychological resilience levels of individuals with Spina Bifida diagnosis. Method and Material: In the study, pretest, posttest, three-month follow up and semi-experimental method have been used. The population of the study consists of individuals with Spina Bifida (N: 1050) at the age of 18-65, who are members of Turkey Spina Bifida Association. The study was conducted online on between 09.08.2921 and 23.02.2022 to the individuals with SB at the age of 18-65, who are members of TSBA or who have learned from the association. 38 volunteer individuals with SB (test:18, control:20) were included in the sampling of the study. While the test group was made to carry out art therapy applications, the control group wasn't made to perform any application. Data were collected by using personal information form, Beck Anxiety Scale, Beck Depression Scale, Short Psychological Resilience Scale. In the analysis of data, chi-square test, independent samplet test, paired two samples t test, Friedman test and ANOVA for repeated measures were used. Findings: In the study, it has been found that there is no statistically significant difference in test group individuals with SB's pretest, posttest, follow-up and psychological resilience mean scores from the control group individuals with SB ( p= 0.160). It has been found that there is a statistically significant difference in the test group's in-group Short Psychological Resilience scale between pretest measure score average (18.72 ± 5.45) and posttest measure score average (20.33 ± 4.81) and score average obtained after three-month follow-up (19.55±4.93) (p=0.045). It has been found that there is no statistically significant difference in the test group individuals with SB's pretest, posttest, follow-up anxiety score averages from the control group individuals with SB ( p=0.622). It has been found that there is no statistically significant difference in the test group individuals with SB's pretest, posttest, follow-up depression score averages from the control group individuals with SB ( p=0.80). It has been found that there is a statistically significant difference between the test group's in-group Beck Depression Scale pretest measure average (13.06±12.01), and posttest measure score average (8.72±9.03) and score average obtained after three-month follow-up (9.17 ± 8.99) (p= 0.36). Conclusion: In this study, it has been concluded that the online art therapy application given to individuals with Spina Bifida increases their psychological resilience scores, their depression scores decreased, but does not change their anxiety level. It has been suggested by the Ministry of Health to create institutional structures where online art therapy will be applied to individuals with Spina Bifida within the scope of community mental health services, and thus to plan group or individual online art therapy practice at regular intervals with the participation of Spina Bifida Associations.