Hemşirelerin yaşadığı sağlık anksiyetesi ve iş yaşamı kalitesi arasındaki ilişki
The relationship between health anxiety experienced by nurses and quality of work life in nursing
  1. Tez No: 828433
  2. Yazar: RABİA KAYACI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİGAR ÜNLÜSOY DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Hemşirelerin Yaşadığı Sağlık Anksiyetesi ile İş Yaşamı Kalitesi Arasındaki İlişki Bu çalışma, hemşirelerin sağlık anksiyetesi ve iş yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı, kesitsel ve ilişkisel tasarımda gerçekleştirilmiştir. Çalışma, Ankara ilinde bir üniversite hastanesinde Aralık 2021-Nisan 2022 tarihleri arasında yapılmıştır. Çalışmada örneklem seçimine gidilmemiş, evreni oluşturan 985 hemşireden çalışmaya katılmayı kabul eden 617 hemşire ile çalışma tamamlanmıştır. Çalışma için etik kurul onayı, kurum izni ve çalışmaya katılanlardan çevrimiçi onam alınmıştır. Çalışmanın verileri Tanıtıcı Özellikler Formu, Sağlık Anksiyetesi Ölçeği ve Hemşirelik İş Yaşamı Kalitesi Ölçeği kullanılarak çevrimiçi form aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; Cronbach Alpha katsayısı, normallik analizi ve tanımlayıcı istatistik testleri, Mann Whitney-U ve Kruskal Wallis H karşılaştırma testleri, Bonferroni düzeltmesi ile Spearman korelasyon analizi kullanılmıştır. Çalışmada, hemşirelerin çoğunluğunun 26-30 yaş aralığında ve kadın, lisans mezunu, bekâr olduğu ayrıca meslekte 1-5 yıl arasında, servis hemşiresi pozisyonunda ve yarıdan fazlasının 45 saat ve üzerinde çalıştığı belirlenmiştir. Hemşirelerin çoğunluğunun hemşireliği yapmaktan memnun olduğu ancak çalışma karşılığında aldığı ücreti yetersiz olarak değerlendirdiği saptanmıştır. Çalışmada, hemşirelerin Sağlık Anksiyetesi Ölçeği puan ortalamaları düşük (14.96±7.86) ve Hemşirelik İş Yaşamı Kalitesi Ölçeği puan ortalamaları ise orta (112.75±14.90) düzeydedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Relationship Between Health Anxiety Experienced by Nurses and Quality of Work Life in Nursing This study was carried out in a descriptive, cross-sectional and correlational design in order to examine the relationship between nurses' health anxiety and quality of work life. The study was carried out between December 2021 and April 2022 in a university hospital in Ankara. Sample selection was not made in the study, and the study was completed with 617 nurses out of 985 nurses who agreed to participate in the study. Ethics committee approval, institutional permission, and online consent were obtained from the participants for the study. The data of the study were collected online using the Introductory Characteristics Form, Health Anxiety Scale and Nursing Quality of Work Life Scale. In the evaluation of the data; Cronbach Alpha coefficient, normality analysis and descriptive statistics tests, Mann Whitney-U and Kruskal Wallis H comparison tests, Bonferroni correction and Spearman correlation analysis were used. In the study, it was determined that the majority of nurses are in the age range of 26-30, female, undergraduate degree holders, and single. Furthermore, they have been working in the nursing profession for 1-5 years, specifically in the position of staff nurse, and more than half of them work for 45 hours or more. It was found that the majority of nurses are satisfied with their nursing profession; however, they perceive their salary as insufficient in relation to their work. In the study, nurses' mean health anxiety scores were low (14.96±7.86,) and mean Nursing Quality of Work Life scores were moderate (112.75±14.90).