Hemşirelik öğrencilerinin dijital okuryazarlık düzeylerinin incelenmesi
Examination of digital literacy levels of nursing students
  1. Tez No: 828493
  2. Yazar: NİDA ŞAHİN KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLAY ÖZKÜTÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Öğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Bu tez çalışması, Ege Üniversitesi hemşirelik öğrencilerinin dijital okuryazarlık düzeylerinin incelenmesi ve farklı değişkenlerle ilişkisinin araştırılması amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın temel amacı, hemşirelik öğrencilerinin dijital becerilerini anlamak, dijital okuryazarlık düzeylerini değerlendirmek ve dijital beceri eğitimi için temel bir anlayış sağlamaktır. Yöntem: Süreçte, Ege Üniversitesi hemşirelik öğrencilerinden“Dijital Okuryazarlık Ölçeği”ve“Tanıtıcı Bilgi Formu”ile veriler alınmıştır. DOYÖ ve Tanıtıcı Bilgi Formu, katılımcıların dijital teknolojileri nasıl kullandıklarını, dijital bilgi ve anlama düzeylerini, dijital beceri ve tutumlarını değerlendiren ölçek içermektedir. Elde edilen veriler, istatistiksel analiz yöntemleriyle değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmanın sonuçlarına göre, hemşirelik öğrencilerinin Dijital Okuryazarlık Ölçeği alt boyutları ve toplam puanı açısından ortalama düzeyde oldukları belirlenmiştir. Tutum alt boyutu puanlarında yaşa bağlı olarak anlamlı bir fark tespit edilmiştir. 21 altı yaş grubunda yer alan öğrencilerin Tutum alt boyutu puanları, 21 ve üstü yaş grubundakilere göre daha düşük bulunmuştur. Teknik alt boyutunda bilgisayar sertifikası veya eğitimi alanların diğerlerine göre daha yüksek puan aldığı ve iyi sosyoekonomik duruma sahip olanların diğerlerine göre daha yüksek puan aldığı saptanmıştır. Bilişsel alt boyutunda ise iyi akademik başarı düzeyine sahip olanların orta akademik başarı düzeyine sahip olanlara göre daha yüksek puan aldığı gözlenmiştir. Ayrıca, interneti eğitsel amaçlı kullananların diğer gruplara göre daha yüksek puan aldığı ve 1 yıldan az bir süredir bilgisayar kullananların 7 yıldan daha fazla bir süredir bilgisayar kullananlara göre daha düşük puan aldığı tespit edilmiştir. Sonuç: Bu tez çalışması, dijital okuryazarlık düzeyini anlamak ve dijital becerilerin geliştirilmesine yönelik önemli bir adım olmuştur. Sonuçlar, hemşirelik öğrencilerinin dijital okuryazarlık düzeyini etkileyen faktörleri vurgulamıştır. Eğitim programlarının, dijital beceri eğitimi ve dijital teknolojilerin etkin kullanımını teşvik edecek şekilde geliştirilmesi gerektiği önemli bir sonuçtur. Yaş, akademik başarı, bilgisayar sertifikası veya eğitimi, sosyoekonomik durum ve internet kullanım süresi gibi faktörlerin, dijital okuryazarlık düzeyine etkisini anlamak ve özelleştirilmiş eğitim stratejileri oluşturmak için dikkate alınması gerekmektedir. Bu çalışmanın sonuçları, dijital okuryazarlık düzeyini artırmak ve dijital teknolojilerin etkin kullanımını teşvik etmek için eğitimciler ve eğitim kurumları için önemli bir rehberlik sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: This thesis aimed to examine the digital literacy levels of nursing students at Ege University and investigate its relationship with various variables. The main objective of the study was to understand the digital skills of nursing students, assess their digital literacy levels, and provide a fundamental understanding for digital skills education. Method: Data were collected from nursing students at Ege University using the“Digital Literacy Scale”and the“Demographic Information Form.”The Digital Literacy Scale and Demographic Information Form included scales that assessed participants' use of digital technologies, their level of digital knowledge and understanding, and their digital skills and attitudes. The obtained data were analyzed using statistical methods. Findings: According to the results of the study, participants were found to have an average level of performance in the sub-dimensions and total score of the Digital Literacy Scale. A significant difference in attitude scores was observed based on age, with participants aged 21 and below scoring lower in the attitude sub-dimension compared to those aged 21 and above. Participants who had received computer certification or training scored higher in the technical sub-dimension, and those with a higher socio-economic status scored higher in the scale. In the cognitive sub-dimension, students with good academic achievements scored higher compared to those with moderate academic achievements. Additionally, participants who used the internet for educational purposes scored higher compared to other groups, while those who used computers for less than a year scored lower compared to those who had been using computers for seven years or more. Conclusion: This thesis study is an important step towards understanding digital literacy and developing digital skills. The findings have highlighted factors that influence nursing students' digital literacy levels. It is crucial to enhance educational programs to promote digital skills education and effective use of digital technologies. Factors such as age, academic achievement, computer certification or training, socio-economic status, and internet usage duration should be taken into consideration to understand their impact on digital literacy levels and develop tailored educational strategies. The results of this study provide essential guidance for educators and educational institutions in increasing digital literacy and promoting effective use of digital technologies.