Hemşirelik bölümü öğrencilerinin Covid-19 pandemisinde sağlık okuryazarlığı ve sosyal medya ile ilgili durum değerlendirmesi
Evaluation of health literacy and social media status of nursing students in the Covid-19 pandemic
  1. Tez No: 783447
  2. Yazar: TESLİME AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, bir üniversitedeki hemşirelik bölümü öğrencilerinin Covid-19 pandemisinde sağlık okuryazarlığı ve sosyal medya ile ilgili durum değerlendirmesi ile katılımcıların sosyodemografik özelliklerinin sağlık okuryazarlığında ve sosyal medya kullanımında anlamlı bir fark oluşturup oluşturmadığının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu araştırma, tanımlayıcı-kesitsel tipte bir araştırmadır. Araştırma Mart – Haziran (2022) tarihleri arasında İstanbul'da bir üniversitede gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemi, hemşirelik bölümünde, 2022 yılı içerisinde öğrenim gören öğrenciler içerisinden basit rastgele örnekleme yöntemi ile ulaşılan toplam 95 öğrenciden oluşmuştur. Araştırmanın verileri Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği Kısa Formu (SOÖ) ve Sosyal Medya Kullanım Ölçeği (SMKÖ) ile toplanmıştır. Araştırma verileri nicel analiz yöntemleri ile değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda öğrencilerin sağlık okuryazarlığı düzeylerinin genel olarak ortanın biraz üzerinde olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca öğrencilerin sosyal medya kullanımlarının orta düzeyde olduğunu söylemek mümkündür. Sağlık okuryazarlığının geliştirilmesinde sosyal medya kullanımının az ancak önemli bir katkı sağladığı görülmüştür. Ayrıca araştırmada en uzun süre ile yaşanılan yerin daha büyük olmasının ve sağlık durumunun daha iyi olmasının katılımcıların sosyal medya kullanımlarını anlamlı olarak arttıran bir etken olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the health literacy and social media status of nursing students at a university in the Covid-19 pandemic, and to examine whether the sociodemographic characteristics of the participants make a significant difference in health literacy and social media use. This research is a descriptive-cross-sectional type of research. The research was carried out at a university in İstanbul between March – June (2022). The sample of the study consisted of a total of 95 students who were educated in the nursing department in 2022, and reached by simple random sampling method. The data of the study were collected with the Health Literacy Scale Short Form (SOÖ) and the Social Media Usage Scale (SMKÖ). Research data were evaluated with quantitative analysis methods. As a result of the research, it was determined that the health literacy levels of the students were generally slightly above the middle. In addition, it is possible to say that students' use of social media is at a moderate level. It has been observed that the use of social media makes a small but significant contribution to the development of health literacy. In addition, it has been determined in the research that the place where people live for the longest period of time and their health status is better is a factor that significantly increases the use of social media by the participants.