'Tıp eğitimi' anahtar sözcüğü ile atılmış Türkçe tweetlerin incelenmesi: Ağ analizi çalışması
Analysing Turkish tweets with the keyword 'medical education': Network analysis study
- Tez No: 828522
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İPEK GÖNÜLLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sağlık Eğitimi, Education and Training, Health Education
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıp Eğitimi ve Bilişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmada farklı görüş ve fikirlerin paylaşılmasında önemli bir araç olarak görülen ve önemli bir sosyal medya aracı olan twitter aracılığıyla toplumun tıp eğitimine yönelik ele aldığı konuları, nasıl tepkiler verdiğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada MAXQDA aracılığıyla“tıp eğitimi”kavramı kullanılarak 21.03.2021-18.07.2021 tarihleri arasında 26250 tweete ulaşılmış ve sosyal ağ analizi için veri temizleme işlemi ile yapılan 13835 tweet örneklemi oluşturmuştur. Elde edilen tweetler konu alanlarına göre sınıflandırılmış, retweet edilme süreleri ve gündemde kalma süreleri ile birlikte sosyal ağ analizinde kullanılan bazı ölçüm parametreleri doğrultusunda değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda tıp eğitimine ilişkin tweetlerin % 85'inin Retweet, en fazla gündeme alınan ve retweet edilen konunun uluslararası ilişkiler ve eğitimi alanında yer alan sınavsız geçiş ile tıp eğitimi konusu olduğu, en uzun süre ile gündemde kalan konunun tıp eğitiminin yapısına yönelik tweetler olduğu, tüm kullanıcı hesapları içinde @adenelm isimli tıp alanından uzmanın hesabının iç derece merkeziliğinin daha yüksek ve prestij sahibi olduğu, arasındalık merkeziliğine sahip @AkSultans hesabının bilgi ve iletişim kontrolünü sağladığı, mesleki konularda alan uzmanlarının, uluslararası ilişkiler ve eğitim alanında ise siyasi kimliklerin daha fazla içerik paylaşımında bulunduğu, iletişim araçları/medya alanından olan hesapların ağırlığının daha fazla olduğu, tıp eğitimi konusunda oluşan grupların yüksek tabakalanma değerine sahip olduğu ve kendi içlerinde özelleştikleri, topluluklar içinde en fazla konuşulan konunun uluslararası ilişkiler ve eğitim alanı olduğu, kullanıcıların en hızlı reaksiyon verdikleri üç konu alanının sırasıyla tıp eğitimi finansmanı, tıp eğitimi ve din ile tıp eğitimi ve şiddet olduğu, en yoğun ve en kısa sürede reaksiyon alınan konunun uluslararası ilişkiler ve eğitim konusu olduğu, Retweet ortalaması bakımından en yüksek ortalamaya mesleki yeterlik ve aidiyet, en düşük ortalamaya ise tıp eğitiminin finansmanı konusunun sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine how the society reacts to the issues related to medical education through twitter, which is an important social media tool that is seen as an important tool for sharing different opinions and ideas. In the study, using the concept of“medical education”through MAXQDA, 26250 tweets were accessed between 21.03.2021-18.07.2021 and 13835 tweets made by data cleaning process for social network analysis constituted the sample. The tweets obtained were classified according to the subject areas, retweeting times and the duration of being on the agenda were evaluated in line with some measurement parameters used in social network analysis. As a result of the research, 85% of the tweets related to medical education were retweeted, the issue that was most frequently brought to the agenda and retweeted was the issue of medical education with transition without exams in the field of international relations and education, and the issue that remained on the agenda for the longest time was the tweets about the structure of medical education, Among all user accounts, the account of @adenelm, an expert in the field of medicine, has a higher degree of internal centrality and prestige, the account of @AkSultans, which has betweenness centrality, provides information and communication control, field experts in professional issues and political identities in the field of international relations and education share more content, It was determined that the weight of the accounts from the field of communication tools/media was higher, the groups formed on the subject of medical education had a high stratification value and were specialised within themselves, the most talked about subject within the communities was international relations and education, the three subject areas that users reacted the fastest were medical education financing, medical education and religion, and medical education and violence, respectively, the subject that received the most intense and shortest reaction was international relations and education, the highest average in terms of Retweet average was the field of professional competence and belonging, and the lowest average was the subject of medical education financing.