Doğum yapan kadınların sağlık okuryazarlık düzeyleri ve neonatal tarama programlarına ilişkin bilgi ve görüşlerinin incelenmesi
Assessing maternal health literacy and their knowledge and opinions regarding newborn screening programs
- Tez No: 828523
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜLAY KAVLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma, doğum yapan kadınların, sağlık okuryazarlık düzeyleri ve neonatal tarama programlarına ilişkin bilgi ve görüşlerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı-kesitsel tipte gerçekleştirilen araştırma, 15 Mart-30 Haziran 2023 tarihleri arasında İstanbul ilinde bulunan Süleymaniye Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Kadın Doğum Kliniği'nde doğumu gerçekleştirilen doğum sonu dönemdeki 355 kadın ile yürütülmüştür. Araştırma verilerinin toplanmasında kullanılan veri toplama formu; Kişisel Bilgi Formu, Yenidoğan Taramaları Hakkında Anne Bilgi ve Tutumları Ölçeği (YTBÖ) ve E-Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği'nden (ESOY) oluşmaktadır. Araştırmada elde edilen veriler Statistical Package for the Social Sciences, versiyon 21 (SPSS, v21) kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerinin değerlendirilmesinde minimum, maksimum, ortalama, standart sapma ve yüzde kullanılırken, grup karşılaştırılmasında, Pearson ki-kare test, Fisher's exact testi, Bağımsız gruplar ttesti, Tek yönlü varyans analizi, Kruskal-Wallis test ve Mann-Whitney U test kullanılmıştır. Araştırmamızda doğum yapan kadınların %64,3'ünün 18-31 yaş aralığında olduğu, %86'sının ilköğretim ve lise düzeyinde eğitim seviyesine sahip olduğu, %75,8'inin çalışmadığı ve %53'ünün gelirinin giderinden az olduğu belirlenmiştir. Doğum yapan kadınların ESOY puan ortalamaları 32,70±8,47 ve YTBÖ puan ortalamaları ise 14,02±8,99 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the health literacy levels of women who gave birth and their knowledge and opinions about neonatal screening programmes. The descriptive cross-sectional study was conducted with 355 women in the postpartum period who gave birth in the Obstetrics Clinic of Süleymaniye Obstetrics and Gynecology Hospital in Istanbul between 15 March and 30 June 2023. The data collection form used to collect the research data consisted of Personal Information Form, Maternal Knowledge and Attitudes Scale about Newborn Screenings (MKAS) and E-Health Literacy Scale (EHSL). The data obtained in the study were analysed using Statistical Package for the Social Sciences, version 21 (SPSS, v21). While minimum, maximum, mean, standard deviation and percentage were used in the evaluation of the data, Pearson chi-square test, Fisher's exact test, Independent groups t test, One-way analysis of variance, Kruskal-Wallis test and Mann-Whitney U test were used for group comparison. In our study, it was determined that 64.3% of the women who gave birth were between the ages of 18-31, 86% had primary and high school education, 75.8% were not working and 53% had less income than expenses. The mean ESOY score of the women who gave birth was 32.70±8.47 and the mean YTBÖ score was 14.02±8.99.