COVİD-19 (koronavirüs) pandemisinde kafkas üniversitesitıp fakültesi intörn hekimlerinde oluşan anksiyete vegelecek kaygısı düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of the level of anxiety and future anxiety ofintern doctors of the kafkas university faculty ofmedicine in the COVİD-19 (coronavirus) pandemic
- Tez No: 828529
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ÇAKMUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Koronavirüs hastalığı, Mart 2020'de Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edilmiş olup, sağlık çalışanları etkenle karşılaşma yönünden en riskli meslek grubudur. Covid-19 pandemisinin, pandeminin en yoğun olduğu 2020-2021 eğitim dönemindeki Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi intörn hekimlerinin üzerinde gelecek kaygısı ve anksiyete oluşturup oluşturmadığını incelemek, gelecek kaygısı ve anksiyete düzeyi yüksek çıkması sonucunda bu konu ile alakalı meslek hayatlarında yaşayabilecekleri olumsuzluklar için çözüm önerisinde bulunmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve gözleme dayalı tipte olan çalışmanın evrenini Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi 2020-2021 dönemi 6. sınıf öğrencileri (44 kişi) oluşturmuştur. Evrenin tümü araştırmaya dahil edilmiştir. Araştırma kapsamındaki öğrencilerden 40 kişiye ulaşılmıştır. Anket formunda bir adet sosyodemografik veri formu, intörnlük programının ayrıntılarıyla alakalı form, Beck Anksiyete Ölçeği ve Beck Umutsuzluk Ölçeği uygulanmıştır. Verilerin analizi SPSS 24.0 ile yapılmıştır. Ölçek puanının demografik özelliklere göre farklılık gösterme durumunun analiz edilmesi için t testi ve ANOVA testi kullanılmıştır. T testi, 2 gruplu demografik değişkenlerin analizinde kullanılırken ANOVA testi k (k>2) gruplu değişkenlerin analizinde kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmamıza 40 intörn hekim katılmıştır. Bireylerin demografik özelliklerine yönelik dağılımı incelendiğinde; %45'inin 23-24 yaşlarında olduğu, %65'inin erkeklerden oluştuğu, %95'inin bekar olduğu, %92,5'inin kronik bir hastalığı olmadığı, %65'inin ailesi, eşi, arkadaşı vs. birlikte yaşadığı, %77,5'inin Covid-19 enfeksiyonu geçirmediği, %40'ının Covid-19 pandemisi sırasındaki en büyük endişesinin Covid-19'a yakalanma korkusu olduğu, %45'inin Covid-19 tanı ve tedavisine yönelik çalışmadığı, %55'inin Covid-19 hastalarıyla haftalık ortalama 24 saatten az temasta bulunduğu ve %60'ının Covid-19 tanılı veya Covid-19 şüphesi olan hastalarla acil serviste temasta bulunduğu sonucuna varılmıştır. Covid-19 öncesinde bireylerin çoğunluğunun eğitim-öğretim programlarına katılımı haftalık ortalama 24-40 saatten Covid-19 sonrasında bu süre 16-24 saate düşmüştür. Covid-19 öncesinde bireylerin çoğunluğunun haftalık ortalama 56-72 saat, Covid-19 sonrasında 72 saatten fazla hastanede bulunduğu sonucuna varılmıştır. Covid-19 pandemisinin deneyimleri üzerindeki etkisinde en çok etkilenilen durum %60 ile eğitim programlarından olumsuz etkilenildiği yönündeydi. Beck umutsuzluk envanteri puan ortalaması 7,00 puanla hafif düzeyde umutsuzluk ve Beck anksiyete envanteri puan ortalaması 33,75 puanla şiddetli düzeyde anksiyete düzeyi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: The coronavirus disease was declared a pandemic by the World Health Organization in March 2020, and healthcare workers are the most risky occupational group in terms of encountering the agent. It is aimed to examine whether the Covid-19 pandemic causes future anxiety and anxiety on the interns of the Faculty of Medicine of Kafkas University in the 2020-2021 education period, when the pandemic is most intense, and to suggest solutions for the problems they may experience in their professional lives as a result of the high future anxiety and anxiety level. Material and Method: The universe of the descriptive and observational study consisted of 6th grade students (44 people) from the Faculty of Medicine of Kafkas University in the period of 2020-2021. The entire universe is included in the research. 40 of the students within the scope of the research were reached. A sociodemographic data form, a form related to the details of the internship program, Beck Anxiety Inventory and Beck Hopelessness Inventory were applied in the questionnaire form. Data analysis was done with SPSS 24.0. The t-test and ANOVA test were used to analyze the variation of the scale score according to demographic characteristics. While the t test was used in the analysis of demographic variables with 2 groups, the ANOVA test was used in the analysis of variables with k (k>2) groups. Results: Forty interns participated in our study. When the distribution of individuals according to their demographic characteristics is examined; %45 of them are 23-24 years old, %65 are men, %95 are single, %92.5 do not have a chronic disease, %65 are family, spouse, friend, etc. living together, %77.5 of them did not have Covid-19 infection, %40 of them their biggest concern during the Covid-19 pandemic was the fear of contracting Covid-19, %45 did not work for the diagnosis and treatment of Covid-19, It was concluded that %55 had contact with Covid-19 patients on average less than 24 hours per week, and %60 had contact in the emergency room with patients with a diagnosis of or suspected Covid-19. Before Covid-19, the participation of the majority of individuals in education programs decreased from an average of 24-40 hours per week to 16-24 hours after Covid-19. It was concluded that the majority of individuals were in the hospital for an average of 56-72 hours per week before Covid-19 and more than 72 hours after Covid-19. The most affected situation in the impact of the Covid-19 pandemic on their experiences was that they were negatively affected by the training programs with %60. It was seen that there was mild hopelessness with a Beck hopelessness inventory score of 7.00 and a severe level of anxiety with a Beck anxiety inventory score of 33.75.