Total diz artroplastisi sonrası önerilen broşür ve video bazlı ev programlarının etkinliğinin karşılaştırılması
The comparison of the effectivenes of the brochure based and video based home training programs after total knee arthroplasty
  1. Tez No: 828530
  2. Yazar: FEYZA NUR BİÇEN ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA SAKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Çalışmanın amacı osteoartrit nedeniyle total diz artroplastisi sonrası önerilen broşür ve video bazlı ev egzersiz programlarının etkinliklerinin karşılaştırılmasıdır. Çalışmaya katılan hastalar randomize olarak video bazlı ev egzersiz programı grubu (n=20) ve broşür bazlı ev egzersiz grubu (n=20) şeklinde iki gruba ayrıldı. Her iki gruba hastanede yattığı süre boyunca araştırmacı fizyoterapist tarafından ortopedik rehabilitasyon uygulandı. Hastalar taburcu olduktan sonra atandığı gruba göre ev egzersiz programı verildi. Broşür bazlı ev egzersiz programı önerilen gruba bir broşür sayfası verilirken, video bazlı ev egzersiz programı önerilen hasta grubuna aynı egzersizlerin olduğu video link olarak verildi. Hastalar taburculuklarında, postoperatif ikinci ve altıncı haftada değerlendirildi. Ağrı değerlendirmesi için Visüel Analog Skala (VAS), Eklem Hareket Açıklığını (EHA) değerlendirmek için universal gonyometrik ölçüm ve fiziksel performansı değerlendirmek için 6 Dakika Yürüme Testi (6DYT), Merdiven İnip Çıkma Testi ve Zamanlı Kalk Yürü Testi kullanıldı. Fonksiyonellik düzeyi Western Ontario ve McMaster Üniversiteleri İndeksi (WOMAC) ile fonksiyonel değerlendirmesinin günlük yaşam kalitesi düzeyi ise Kısa Form 36 Yaşam Kalitesi Ölçeği (SF-36) ile sorgulandı.
Özet (Çeviri)
This study compares the effectiveness of the brochure-based and video-based home training programs for those who had total knee arthroplasty due to osteoarthritisThose who anticipated to the study were randomized into two groups as brochure-based home training program group, (n=20), and video-based home training program group (n=20). Both groups were applied orthopaedic rehabilitation by a researcher physiotherapist during hospital stay after the surgery. Patients of the brochure-based home training group were handed a brochure while, a link of the video was delivered to the video-based home training group when they left the hospital. Patients were evaluated on the day of discharge, second and sixth week after the surgery. The pain assessed with the Visual analogue scale (VAS) while joint range of motion evaluated by universal goniometer and for functional performance 6 minutes walk test, stair climb test and Timed up & go test were applied. Function level of the knee was surveyed with Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis Index (WOMAC) while the functional evaluation of the knee's effects on the daily life's quality level were assessed with the Short Form 36 life quality scale (SF-36).