Serbest eczanelerde hasta deneyimi araştırması: İstanbul ili örneği
Patient experience in community pharmacies from an experiential marketing perspective: Structural equation model
- Tez No: 828531
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLBİN ÖZÇELİKAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eczacılık İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Serbest eczanelerdeki hasta deneyimini yapısal eşitlik modellemesi (SEM) aracılığıyla ampirik pazarlama parametreleri olarak modellemektir. Çalışma İstanbul'da 73 soruyu yanıtlayan ve bilgilendirilmiş onam veren 414 gönüllü hasta üzerinde yürütülmüştür. Güven, müşteri bağlılığı, ağızdan ağıza iletişim, eczacı etkileşim kalitesi, personel etkileşim kalitesi, ortam deneyim kalitesi, iç huzur ve otobiyografik hafıza parametrelerini analiz etmek için IBM SPSS AMOS 23 paket programı kullanılarak doğrulayıcı faktör analizi (CFA) uygulanmıştır. Normallik varsayımı karşılanmadığından, bu maddeler arasındaki ilişkiler Spearman korelasyon katsayısı kullanılarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study was to model patient experience (PX) in community pharmacies as experimental marketing parameters via structural equation modelling (SEM). The research was conducted on 414 volunteer patients given informed consent and answered 73 items in Istanbul province. The data obtained from the questionnaire forms were analyzed using the IBM SPSS Statistics 23 package program. Confirmatory factor analysis (CFA) was applied using IBM SPSS AMOS 23 package program in the analysis of trust, pharmacy customer engagement (PCE), word of mouth (WoM), pharmacist interaction quality, personnel interaction quality, periphery experience quality, peace-of-mind (POM), and autobiographical memory parameters. Since the assumption of normality was not provided, the relationships among these items were calculated using Spearman's correlation coefficient.