Bağ dokusu hastalıklarıyla ilişkili interstisyel akciğer hastalığında human herpes virus 6'nın (HHV-6) rolü
The role of human herpesvirus 6 (HHV-6) in connective tissue-related interstitial lung disease
  1. Tez No: 828571
  2. Yazar: FATMA ZENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEKİN KARSLIGİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bağ Dokusu Hastalıkları (BDH), kronik inflamatuar multisistemik romatizmal hastalıklardır. Bu hastalıkta solunum sistemi sık bir şekilde tutulur. İnterstisyel akciğer hastalığı (IAH) bu tutulumlardan birisidir. Bağ Dokusu Hastalıkları ve bu hastalıklara bağlı interstisyel akciğer hastalığı etyolojisinde virüslerin de rol aldığı düşünülmektedir. Herpes virüsler suçlanan etkenlerden birisidir. Çalışmada Bağ Dokusu Hastalıklarına bağlı interstisyel akciğer hastalığında HHV-6'nın rolünü araştırmayı amaçladık. Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Romatoloji Polikliniği'ne başvuran BDH tanısı ile takipli 60 hasta ve 26 sağlıklı kontrol çalışmaya dahil edilmiş olup, hastaların 29'u BDH (IAH olmayan), 31'i bağ dokusu hastalığına bağlı interstisyel akciğer hastalığı (BDH-IAH) olan hastalardan oluşmaktaydı. Çalışmaya katılan bütün bireylerden serum örneği toplandı. Ayrıca hastalardan steril kaba balgam örneği alındı. Çalışma Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji Laboratuvarında yapıldı. Serum örneklerinde, ELISA yöntemiyle (Sunred Biological Technology, Şangay, Çin) HHV-6 IgG antikorlarına bakıldı. Tüm serum örneklerinde ve hastalardan alınan balgam örneklerinde HHV-6 DNA Real-Time PCR (Qiagen, Almanya) yöntemi ile araştırıldı. Pozitif bulunan örneklerde, virüsün replikasyon durumunu araştırmak için yine U42 ve U94 gen bölgeleri RT PCR ile mRNA'lar açısından ayrı primerler kullanılarak değerlendirildi. İlk PCR virüsün varlığını, ikincisi ise virüsün latentliğini ve reaktivasyon yapıp yapmadığının araştırılması için yapıldı. Çalışmada sağlıklı kontroller ile BDH ve BDH-IAH grupları arasında HHV-6 IgG serum titreleri karşılaştırıldığında anlamlı fark bulunmadı (p=0,108). Sağlıklı kontrol grubunun serum örneği analizlerinde HHV-6 DNA saptanmadı. Buna karşın hasta serumlarının 33'ünde(%55) HHV-6 DNA (U94 ve/veya U42 pozitif) pozitif saptandı ve kontrol grubuna göre istatiksel olarak anlamlı farklılık bulundu. (p=0,001). BDH-IAH ve BDH arasında ise serum HHV-6 DNA pozitifliği açısından anlamlı fark bulunmadı (p=0,979). Balgam HHV-6 DNA (U94 gen) pozitifliği, BDH-IAH'da 14(%45,2), BDH hastasında ise 5 örnekte (%17,2) tespit edildi. İstatiksel açıdan BDH-İAH'da balgam HHV-6 DNA (U94 gen) pozitifliği anlamlı olarak yüksek bulundu (p=0,020). HHV-6 DNA pozitif örneklerden sadece iki hastanın serumunda HHV-6 mRNA (U42 ve U94) pozitif saptanmış olup, bu hastalar BDH-IAH gelişen olgulardı. Bu çalışma sonuçları, bağ dokusu hastalıklarına bağlı interstisyel akciğer hastalığı ile HHV-6'nın ilişkili olabileceğini düşündürmekte olup, bu ilişkinin daha net anlaşılması için daha kapsamlı çalışmalara gereksinim olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Connective Tissue Diseases (CTD) are chronic inflammatory multisystemic rheumatic disease. In this disease, the respiratory system is frequently involved, expecially interstitial lung disease (ILD). Viruses are thought to play a role in the etiology of both connective tissue diseases and interstitial lung disase. Herpes viruses are also among the accused factors. In this study, we aimed to investigate the role of HHV-6 in interstitial lung disease due to Connective Tissue Diseases. 60 patients with CTD who applied to Gaziantep University Medical Faculty Rheumatology Outpatient Clinic and 26 healthy controls were included in the study. It consisted of 29 patients with CTD (non-ILD) and 31 patients with interstitial lung disease due to connective tissue disease (CTD-ILD). Serum samples were collected from all individuals participating in the study. In addition, sputum samples were taken from the patients in a sterile container. The study was carried out in Gaziantep University Faculty of Medicine Microbiology Laboratory. In serum samples, HHV-6 IgG antibodies were analyzed by ELISA method (Sunred Biological Technology, Shanghai, China). HHV-6 DNA was investigated by Real-Time PCR (Qiagen, Germany) method in all serum samples and sputum samples taken from patients In positive samples, to investigate the replication status of the virus, the U42 and U94 gene regions were evaluated by RT PCR using separate primers for mRNAs. The first PCR was performed to investigate the presence of the virus, and the second to investigate the latency of the virus and whether it was reactivated. In the study, when the HHV-6 IgG serum titers were compared between the healthy controls and CTD and CTD-ILD groups, no significant difference was found (p=0.108). HHV-6 DNA was not detected in the serum sample analyzes of the healthy control group. On the other hand, HHV-6 DNA (U94 and/or U42 positive) was found positive in 33 (55%) of the patient sera, and a statistically significant difference was found compared to the control group. (p=0.001). . There was no significant difference between CTD-ILD and CTD in terms of serum HHV-6 DNA positivity (p=0.979). Sputum HHV-6 DNA (U94 gene) positivity was detected in 14 (45.2%) patients in CTD-ILD and in 5 samples (17.2%) in CTD patients. Statistically, sputum HHV-6 DNA (U94 gene) positivity was found to be significantly higher in CTD-ILD (p=0.020). Among the HHV-6 DNA positive samples, only two patients were found to be positive for HHV-6 mRNA (U42 and U94) in their serum, and these patients who had CTD-ILD. The results of this study demostrate that interstitial lung disease due to connective tissue diseases may related to HHV-6. In addition this study show that more comprehensive studies are needed to better understand this relationship.