Tip 1 dıabetes mellıtus prognoz ve patogenezinde dendritik hücrelerin önemi
Importance of dendritic cells in Type 1 diabetes mellitus prognosis and pathogenesis
  1. Tez No: 828575
  2. Yazar: TAMAY SEDA TAŞÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN IŞIKSAÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Genetik, Tıbbi Biyoloji, Allergy and Immunology, Genetics, Medical Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Tez çalışmasının amacı, Tip 1 Diabetes Mellitus hastalığının patogenezinin aydınlatılması için hücre tiplerine ve gen ekspresyonuna bakılmasıdır. Böylelikle T1DM hastalarının prognozları ve tedavileri için yol gösterici bir adım atılması hedeflenmektedir. Gereç ve Yöntem: Tez çalışmasındaki gruplar; yeni tanılı olanların tanısı 5 yıldan az olan hastalar, eski tanılı olanlar, 5 yıl ve üzeri süredir hastalığı olanlar ve kontrol ise hiçbir hastalığı olmayan sağlıklılardan oluşmaktadır. Toplanılan 39 numune ile immünofenotipleme ve gen ekspresyonu çalışmaları yapılmıştır. İmmünfenotipleme çalışması akan hücre ölçer cihazı ile yapıldı. Dendritik hücre alt gruplarına bakıldı ve tiplendirilme analizleri ile hücrelerin bulunma yüzdeleri hesaplandı. Diğer bir çalışma olan gen ekspresyonunda kalitatif reverse transkriptaz PCR yöntemi çalışılıp, gönüllülerin immün sistem ile bağlantılı olduğu düşünülen PTPN22 genindeki ekspresyon düzeyleri bakıldı. Ct değerlerinin ortalaması ile relatif kantitatif analizi yapıldı. Bulgular: Yeni tanılı ve eski tanılı gruplarının HbA1c düzeyi, kontrol grubuna göre anlamlı bir şekilde yüksek bulundu. Yeni tanılı ve eski tanılı gruplar arasında C-peptid düzeylerinde anlamlı bir farklılık bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the thesis study is to look at cell types and gene expression to elucidate the pathogenesis of Type 1 Diabetes Mellitus disease. Thus, it is aimed to take a guiding step for the prognosis and treatment of T1DM patients. Materials and Methods: The groups in the thesis study; newly diagnosed patients with a diagnosis of less than 5 years, those with a previous diagnosis, those with a disease for 5 years or more, and control patients with no disease. Immunophenotyping and gene expression studies were performed with 39 samples collected. The immunophenotyping study was performed with a flowing cell meter. Dendritic cell subgroups were examined and the percentages of cells were calculated by typing analysis. In another study, the qualitative reverse transcriptase PCR method was studied in gene expression, and the expression levels of the PTPN22 gene, which is thought to be associated with the immune system of the volunteers, were examined. Relative quantitative analysis was performed with the average of the Ct values. Results: The HbA1c levels of the newly diagnosed and previously diagnosed groups were found to be significantly higher than the control group. There was no significant difference in C-peptide levels between newly diagnosed and old-diagnosed groups.