Genç yetişkinlerin madde kullanımına yönelik toplumsal bakışının incelenmesi
Investigation of young adults' social perspective on substance use
- Tez No: 957208
- Danışmanlar: PROF. DR. RAİKA DURUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Psychology, Sociology, Drug Addiction and Alcoholism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Madde Bağımlılığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Madde kullanım bozukluğu, tüm yaş gruplarını etkileyen biyopsikososyal bir beyin hastalığıdır. Bu açıdan yaşın getirmiş olduğu deneyimsizlik ve heyecan arayışı nedeniyle çocuklar, ergenler ve gençler oldukça risk altındadır. Toplum içerisinde madde kullanan bireylere yönelik olumsuz bir bakış açısı olduğu bilinmektedir. Bu bireylere yönelik dışlayıcı, damgalayıcı, reddedici tutumlar sergilenebilmektedir. Yapılan çalışmalar incelendiğinde toplumun madde kullanımına yönelik bilgi düzeyinin oldukça düşük olduğu, kulaktan duyma veya aile içinde yeniden üretilen bilgiler aracılığıyla madde kullanan bireylere karşı algılar geliştirdiği görülmektedir. Literatürde genellikle çocuklar, ergenler ve yetişkinlerin madde kullanımı konusunda algısını ölçen çalışmalar gerçekleştirilmiş olsa da ara bir grup olan genç yetişkinlerin bu konudaki düşüncelerine yönelik içerik yok denecek kadar az miktardadır. Bu çalışmada genç yetişkinlerin madde kullanan bireylere yönelik algısının saptanması ve bu algıyı etkileyen faktörlerin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Yapılan analizler sonucunda genç yetişkinlerin madde kullanıcılarının kullanıma başlamasında arkadaşların ve çevrenin etkili olduğunu düşündükleri, toplumun madde kullanımına yönelik duyarlılık düzeyi kurum duyarlılığına göre daha yüksek değerlendirirken, kurumların duyarlılık düzeyini ve mücadele becerisini daha düşük değerlendirdikleri saptanmıştır. Literatürde de benzer şekilde, genç yaş grubunun madde kullanımına ilişkin içeriklerle en sık sosyal medya aracılığıyla karşılaştığına dair bulgulara rastlanmaktadır. Bu araştırmada da genç yetişkin bireylerin madde kullanımına dair içeriklerle en sık sosyal medya üzerinden karşılaştıkları belirlenmiştir. Bu durum, sosyal medyanın farkındalık kazandırma sürecinde etkili bir araç olabileceği düşüncesini ortaya koymuştur. Bu bağlamda, kurum ve kuruluşların madde kullanımıyla mücadeleye yönelik daha fazla proje üretmeleri, toplumu bu projelere daha aktif biçimde dahil etmeleri ve yürütülen çalışmaların yakından takip edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Substance use disorder is recognized as a biopsychosocial brain disease that affects individuals across all age groups. In this respect, children, adolescents and young people are at great risk due to the inexperience and excitement seeking that comes with age. It is well established that the society often holds negative perceptions toward individuals who use substances, leading to stigmatizing, exclusionary, and rejecting attitudes towards them. Existing studies indicate that public knowledge regarding substance use remains limited, with many perceptions being shaped by hearsay or family-transmitted information. While the literature includes numerous studies examining the perceptions of children, adolescents, and adults on substance use, there is a noticeable gap regarding the views of young adults an important transitional group. This study aimed to identify young adults' perceptions of individuals who use substances and to explore the factors influencing these perceptions. A cross-sectional design was employed. To reach a wider sample, it was decided to collect the data on an online platform. Similarly, findings in the literature indicate that young individuals most frequently encounter content related to substance use through social media platforms. In line with this, the present study also revealed that young adults are most often exposed to such content via social media. This suggests that social media may serve as an effective tool for raising awareness. Accordingly, it is recommended that institutions and organizations develop more projects aimed at combating substance use, actively involve the public in these initiatives, and closely monitor the implementation of such efforts.