Sporcuların tükenmişlik düzeyleri ile sporda yabancılaşma düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the burnout levels of the athletes and the alienation levels in sports
- Tez No: 828622
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN DEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Arasındaki İlişkinin İncelenmesi Amaç: Sporcular, yüksek performans sergilemek ve başarıya ulaşmak için fiziksel ve psikolojik anlamda kendini daima geliştirme çabası içindedirler. Ve bu çabalarını doğrultusunda yoğun antrenmanlar yapmakta bu antrenmanlar doğrultusunda kendilerini hem fiziksel hem de psikolojik anlamda yıpratmaktadırlar. Bunun sonucunda sporcularda duygusal anlamda tükenmişlik ve yabancılaşma emareleri görülmektedir. Bu çalışmanın amacı, sporcuların tükenmişlik düzeyleri ile sporda yabancılaşma düzeyleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Son dönemlerde sporda da etkili bir şekilde karşımıza çıkan 'tükenmişlik' ve 'yabancılaşma' kavramları, günümüz modern insanı için en temel sorunlarıdır. Her iki olumsuz durumun da sporcu başarısı üzerine etkileri bulunmaktadır. Amacımız sporcuların yaşadıkları tükenmişlik düzeyleri ile sporda yabancılaşma düzeyleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın amacı doğrultusunda araştırmada genel tarama modellerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. İlişkisel tarama modeli korelasyon ve karşılaştırma olmak üzere iki türden oluşmaktadır. Araştırmanın evrenini, Türkiye'de spor yapan bireyler oluşturmaktadır. Araştırmamıza toplam 381 katılımcı destek vermiştir. Araştırmanın ölçme aracı üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Kişisel Bilgi Formu, ikinci bölümünde sporcuların tükenmişlik düzeylerini ortaya koymak için Sporcu Tükenmişlik Ölçeği, sporcuların algıladıkları yabancılaşma düzeylerini tespit etmek adına Sporda Yabancılaşma Ölçeği kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmaya 192'si (%50,4) erkek ve 189'u (%49,6) olmak üzere 381 sporcu katılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Athletes always strive to improve themselves physically and psychologically in order to achieve high performance and success. And in line with these efforts, they do intensive training and wear themselves both physically and psychologically in line with these trainings. As a result, signs of emotional burnout and alienation are seen in athletes. The aim of this study is to reveal the relationship between the burnout levels of the athletes and the alienation levels in sports. The concepts of 'burnout' and 'alienation', which have recently appeared effectively in sports, are the most fundamental problems for today's modern people. Both negative conditions have effects on athlete success. Our aim is to reveal the relationship between the burnout levels experienced by the athletes and the alienation levels in sports. Materials and Methods: In line with the purpose of the research, the relational survey model, one of the general survey models, was used in the research. The relational screening model consists of two types, correlation and comparison. The population of the research consists of individuals who do sports in Turkey. A total of 381 participants supported our research. The measurement tool of the research consists of three parts. Personal Information Form was used in the first part, Athlete Burnout Scale was used to reveal the burnout levels of the athletes in the second part, and Alienation in Sports Scale was used to determine the perceived alienation levels of the athletes. Results: 381 athletes, 192 (50.4%) male and 189 (49.6%) participated in the study.