Tekrarlanan fırınlamanın farklı tip yüksek translusens monolitik zirkonya materyallerinin translusensi ve iki eksenli bükülme dayanımına olan etkisi
Effect of repeated firing on the translucency and biaxial flexural strength of different types of high translucency monolithic zirconia materials
- Tez No: 828623
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA YILMAZ SAVAŞ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu in vitro çalışmanın amacı; tekrarlanan fırınlamanın üç farklı yüksek translusens 4Y-TZP monolitik zirkonya materyalinin translusens parametresi (TP00) ve iki eksenli bükülme dayanımına olan etkisinin incelenmesidir. Toplam 180 adet disk şeklindeki (14,00- 0,01 mm çap ve 1,20 -0,01 mm kalınlık) örnek üç farklı (Vita YZ/ST, Katana STML ve DD Cube ONE/ML) monolitik zirkonya materyalinden bilgisayar destekli tasarım – bilgisayar destekli üretim (CAD-CAM) ile üretildi. Hazırlanan numunelere üretici firma talimatları doğrultusunda sinterleme işlemi yapıldı. Her bir zirkonya materyaline üretici firmanın talimatları doğrultusunda glaze uygulandı. Ardından örnekler ek fırınlama işlemine göre rastgele 4 alt gruba ayrıldı (n=15): Kontrol grubu (T1), 2. fırınlama grubu (T2), 3. fırınlama grubu (T3) ve 5. fırınlama grubu (T5). Ardından tüm örnekler distile suda 10 dk boyunca ultrasonik temizleyici ile temizlendi. Örneklerin Commission Internationale de I' Eclairage (CIE) L*, a* ve b* renk koordinatları dental bir spektrofotometre ile siyah ve beyaz arka planlar kullanılarak ölçüldü ve TP00 değerleri hesaplandı. Örneklerin iki eksenli bükülme dayanımı üç top üzerinde piston testi ile yapıldı. Örneklere ISO 6872 standartlarına göre üniversal bir test cihazında kırılma olana kadar 1mm/dak yük uygulandı. Grupların içinden rastgele seçilen birer örnek taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile analiz edildi. Tüm gruplardaki tetragonal-monoklinik faz dönüşümü değerlendirilmesi X ışını kırınımı (XRD) ile yapıldı. Verilerin istatistiksel analizi iki yönlü ANOVA, iki yönlü Robust ANOVA, Spearman's rho korelasyon katsayısı ve Bonferroni düzeltmesi ile yapıldı. İki eksenli bükülme dayanımı değerleri ek olarak Weibull analizi ile de değerlendirildi (α=0,05). Materyalin ana etkisi TP00 ortanca değerleri üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bulunmuşken (P=0,029); fırınlamanın TP00 ortanca değerleri üzerindeki etkisi istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (P=0,715). Ayrıca materyal ve fırınlama etkileşimi TP00 ortanca değerleri üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (P=0,679). Vita materyalinin ortanca TP00 değeri diğer materyallerden istatistiksel olarak yüksektir (PDD Cube ONE/ML (530,28 ± 81,02 MPa)>Katana STML (463,04 ± 87,66 MPa) şeklindedir. Ancak materyal ile fırınlama etkileşimi iki yönlü bükülme dayanımı değerleri üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark yaratmamıştır (P=0,918).
Özet (Çeviri)
The aim of this in vitro study was to investigate the effect of repeated firing on the translucency parameter (TP00) and biaxial flexural strength of three different high translucency 4YTZP monolithic zirconia materials. A total of 180 disc-shaped specimens (14,00 - 0,01 mm diameter and 1,20 - 0,01 mm thickness) were produced from three different monolithic zirconia material (Vita YZ/ST, Katana STML and DD Cube ONE/ML) with computer-aided design-computer-aided manufacturing (CAD-CAM). The prepared samples were sintered in accordance with the manufacturer's instructions. Each zirconia material was glazed as per the manufacturer's instructions. The specimens were then randomly divided into 4 subgroups according to the additional firing process (n=15): Control group (T1), 2nd firing group (T2), 3rd firing group (T3) and 5th firing group (T5). All specimens were then cleaned with an ultrasonic cleaner in distilled water for 10 min. The Commission Internationale de I' Eclairage (CIE) L*, a*, and b* color coordinates of the specimens were measured with a dental spectrophotometer using black and white backgrounds and TP00 values were calculated. The biaxial flexural strength of the specimens was determined by piston test on three balls. A load of 1mm/min was applied to the specimens until fracture in a universal testing machine according to ISO 6872 standards. One randomly selected specimen from each group was analyzed by scanning electron microscopy (SEM). The tetragonal-monoclinic phase transformation in all groups was evaluated by X-ray diffraction (XRD). Statistical analysis of the data was performed by two-way ANOVA, two-way Robust ANOVA, Spearman's rho correlation coefficient and Bonferroni correction. Biaxial flexural strength values were additionally evaluated by Weibull analysis (α=0,05). The main effect of material was statistically significant on the TP00 median values (P=0,029), whereas the effect of firing on the TP00 median values was not statistically significant (P=0,715). In addition, the interaction of material and firing was not statistically significant on the median TP00 values (P=0,679). The median TP00 value of Vita material was statistically higher than the other materials (PDD Cube ONE/ML (530,28 ± 81,02 MPa)>Katana STML (463,04 ± 87,66 MPa). However, the interaction of material and firing did not create a statistically significant difference on the biaxial flexural strength values (P=0,918).