Pregestasyonel maternal obezitenin ve gebelikte aşırı kilo alımının maternal-fetal sonuçlar ile ilişkisi
The relationship between pregestational maternal obesity and excessive weight gain during pregnancy with maternal-fetal outcomes
  1. Tez No: 828644
  2. Yazar: DEFNE SAYİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR KUMRU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: ​Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Üreme çağındaki kadınlarda, maternal obezitenin ve gebelikte aşırı kilo alımının annenin ve fetüsün sağlık sonuçları üzerindeki potansiyel etkileri ciddi bir endişe kaynağıdır. Araştırmamız pregestasyonel obezitesi olan kadınların ve gebelikte aşırı kilo alımı olan kadınların maternal ve fetal sonuçlarını önerilen miktarlarda kilo alımı olan normal kilolu kadınlarla kıyaslayarak derinlemesine değerlendirmeyi hedeflemektedir. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif kohort çalışması, Mayıs-Eylül 2023 tarihleri arasında Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde doğum yapan 19-35 yaş aralığındaki toplam 182 gebe üzerinde gerçekleştirilmiştir. Dahil edilme kriterlerine uyan üç farklı grup üzerinde araştırma yapılmıştır: Pregestasyonel obeziteye sahip olanlar, normal vücut kitle indeksi (VKİ) değerlerinde olup gebelikte aşırı kilo alanlar ve gebelik öncesi normal VKİ'ye sahip olup gebeliklerinde önerilen sınırlarda kilo alanlar. Kötü obstetrik öyküsü veya komorbiditesi olanlar, sigara içenler, üremeye yardımcı tekniklerle gebe kalanlar, çoğul gebeliği olanlar çalışma dışı tutulmuştur. Katılımcıların sosyodemografik verileri, obstetrik hastalık/komplikasyon gelişme durumları, doğum şekilleri ve yenidoğan ağırlıkları, neonatal ve maternal morbidite ve mortalite oranları değerlendirilmiştir. Bulgular: Gebeliğe bağlı gelişen hipertansif hastalık görülme oranlarında 3 grup arasında anlamlı fark izlenmiştir (p: 0,009). Çok değişkenli lojistik regresyon analizinde pregestasyonel maternal obezitesi olanlarda hipertansif hastalık riski 5,33 (%95 GA 1,40 - 20,28) kat, gebelikte aşırı kilo alanlarda ise 6,10 (%95 GA 1,67 - 22,27) kat arttığı ve bu iki durumun bağımsız birer risk faktörü olduğu bulunmuştur. Ayrıca pregestasyonel maternal obezite grubunun kontrol grubuna göre doğum sonrası hastanede yatış sürelerinin istatistiksel anlamlı olarak daha uzun olduğu görülmüştür (p: 0,006). Diğer obstetrik, maternal veya neonatal sonuçlar arasında anlamlı fark izlenmemiştir. Sonuç: Pregestasyonel maternal obezite ve gebelikte aşırı kilo alımı artmış hipertansif hastalık riski ile ilişkilidir. Ayrıca çalışmamızda pregestasyonel maternal obezitenin postpartum hastanede kalış süresini arttırdığı belirlenmiştir. Ancak bu iki durumun oluşturabileceği diğer potansiyel etkilerin daha iyi tanımlanabilmesi ve müdahale stratejilerinin daha iyi belirlenebilmesi için daha detaylı araştırmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: In women of reproductive age, the potential impacts of maternal obesity and excessive weight gain during pregnancy on both the mother and fetus are concerning. Our study aims to comprehensively assess the maternal and fetal outcomes of women with pregestational obesity and those gaining excessive weight during pregnancy compared to normal-weight women who gain within recommended limits. Materials and Methods: This prospective cohort study involved 182 pregnant women aged 19-35 who delivered at Zeynep Kamil Women and Children's Training and Research Hospital between May and September 2023. Three distinct groups were examined: those with pregestational obesity, those with a normal BMI but gained excessive weight during pregnancy, and those with a pre-pregnancy normal BMI gaining weight within recommended limits. Those with adverse obstetric histories, comorbidities, smokers, pregnancies via assisted reproductive techniques, or multiple pregnancies were excluded. Sociodemographic data, obstetric disease/complications, delivery methods, neonatal and maternal morbidity and mortality rates were evaluated. Results: A significant difference was observed in the rate of pregnancyinduced hypertensive diseases between the three groups (p: 0.009). Multivariate logistic regression revealed a 5.33-fold increased risk in women with pregestational maternal obesity and a 6.10-fold increased risk in those with excessive pregnancy weight gain, identifying both conditions as independent risk factors. Additionally, the pregestational maternal obesity group had statistically significantly longer postpartum hospital stays compared to the control group (p: 0.006). No significant differences were observed in other obstetric, maternal, or neonatal outcomes. Conclusion: Pregestational maternal obesity and excessive weight gain during pregnancy are associated with an increased risk of hypertensive diseases. Our study also determined that pregestational maternal obesity prolongs postpartum hospital stay. However, further detailed research is needed to better define potential effects and intervention strategies.