Türkçe türemiş isimlerde fosil isim ve fiil tabanları
Fossil noun and verb bases in Turkish derived nouns
  1. Tez No: 828697
  2. Yazar: KÜBRA YENİCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ HALUK AKALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Dil, insanlarla beraber varlığını sürdüren, onlarla beraber değişebilen, gelişebilen ya da eksilebilen bir oluşumdur. Durağan olmayan bu oluşumda bazı nadir durumlar gözlenir. Bir kelime kaybolmaya yüz tutmuşken bu sık rastlanılmayan durum gerçekleşir ve kelime fosil olarak adlandırılan kullanımla dilde varlığını sürdürür. Diğer bir deyişle fosil kelimeler, geçmişte bazı zaman dilimlerinde kullanılmış ancak günümüzde çeşitli sebeplerden ötürü kullanılmayan, varlıkları dahi bilinmeyen bazılarının ise kelime gruplarında kullanımı bulunan eski sözlük birimlerdir. Bu çalışmada Türkçe Sözlük'te (TDK, 2011) ve Kamus-ı Türkî'de (TDK, 2019) yer alan türemiş isimlerde fosil isim ve fiil tabanları tespit edilmiştir. Türkçe Sözlük ve Kamus-ı Türkî taranarak tespit edilen türemiş isimlerdeki fosil isim ve fiil tabanları, bunların hangi oranda fosilleşmeye uğradığı TUD'da (Türkçe Ulusal Derlem) yapılan içerik taramasıyla hesaplanmış ve Türkçenin tarihî dönemleri incelenerek kelimelerin köken bilgisine yer verilmiştir. Ayrıca kelimelerin çağdaş Türk lehçelerindeki kullanımlarına da değinilmiştir. Sonuç olarak Türkçe türemiş 31 kelimede fosilleşmiş isim ve fiil tabanları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Language is a formation that survives with people, can change, develop or decrease with them. In this process, some rare cases are observed. Some rare cases are observed in this nonstationary formation. This unusual situation occurs when a word is about to disappear, and the word continues to exist in the language with a usage called fossil. In other words, fossil words, once used but now unknown and unused for various reasons, some of them are old dictionary units that can survive because they are in word groups. In this study, fossil noun and verb bases were determined in the derived nouns in the Turkish Dictionary (TDK, 2011) and Kamus-ı Türkî (TDK, 2019). The fossil noun and verb bases in derived nouns determined by scanning the Turkish Dictionary and Kamus-ı Türkî, and their fossilization rates were calculated with the content scanning made in the Turkish National Corpus and by inspecting the historical periods of Turkish, the etymology of the words is given. In addition, the use of words in contemporary Turkish dialects is also mentioned. As a result, fossilized noun and verb bases were determined in 31 Turkish-derived words.