Evaluating the effects of cost overrun in construction projects
  1. Tez No: 828792
  2. Yazar: SAFA FESAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Fazla proje maliyeti, inşaat endüstrisindeki ana zorluktur. Ekonomik kalkınmanın önündeki önemli engellerden birini temsil eder. Irak'taki bu endüstri, maliyet aşımı sorunuyla karşı karşıya kaldı. bunun için, bu çalışma inşaat projeleri boyunca maliyet aşımlarına neden olan çeşitli faktörleri araştırmaktadır. Bu araştırmada seçilen faktörler 35 faktördür. araştırma metodolojisinde üç süreç kullanılmıştır, ilki araştırma süreci için veri setini oluşturmak için kullanılan Delphi yöntemidir. ikinci yöntem ise faktörler arasındaki gücü ölçen korelasyon katsayısıdır. son olarak, üçüncüsü, aşım maliyeti koşulunun ana etkili faktörlerini belirleyen AHP yöntemidir. Sonuçlar yedi etkili parametreyi gözlemler: Planların ve Spesifikasyonların Kalitesi, İnşaat Projesinin Boyutu ve Türü, Beceri seviyesi, Zaman ve bütçenin yanlış tahmini, zaman çizelgesinin izlenmesi, değişiklik emirleri, Malzemeler ve üreticilerin ürünleri açıkça tanımlanır. Bu faktörlerin değerlendirme süreci, AHP sonuçlarında en etkili faktörü, proje maliyetinin %16'sını aşabilen zaman çizelgesinin izlenmesini sağlar. Uzman görüşüne göre önemli sonuçlardır.
Özet (Çeviri)
Overrun project cost is the main challenge in the construction industry It represents one of the important obstacles to economic development. this industry in Iraq faced the problem of overrun costs. for that, the present study investigates the various factors in causing cost overruns throughout the construction projects. The factors selected in this research were 35 factors. three processes have been used in the research methodology, the first is the Delphi method which is used to create the dataset for the investigation process. the second method is used the correlation coefficient which measures the strength between the factors. finally, the third is the AHP method which specifies the main effective factors of the overrun cost condition. the results observe seven effective parameters, they are Quality of Plans & Specifications, Size and Type of Construction Project, Skill level, Wrong estimation of time and budget, monitoring the time schedule, change orders, Materials and manufacturers' products are clearly defined. the evaluation process of these factors provides the most effective factor in AHP results is monitoring the time schedule which can overrun 16% of the project cost. According to the expert's opinion, it is significant results.