The global green energy race: A comparative analysis of the EU and U.S.' Renewable energy strategies amidst rising competition from other powerhouses
Küresel yeşil enerji yarışı: Diğer güç odaklarının artışıyla rekabetin ortasında ab ve ABD'nin yenilenebilir enerji stratejilerinin karşılaştırmalı analizi
- Tez No: 949855
- Danışmanlar: PROF. DR. OZAN ÖRMECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Yenilenebilir enerjiye geçiş, modern jeopolitik alanında önemli bir nokta haline geldi ve çoğu güç merkezi sektöre hakim olmak için yarışıyor. Bu tez, Avrupa Birliği (AB) ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) arasındaki temiz enerji liderliğine ulaşma hırsındaki yarışı incelerken, aynı zamanda Çin, Japonya ve Hindistan gibi diğer büyük küresel güç merkezlerinin ilerlemesini de dikkate alıyor. Çalışma, AB ve ABD'nin yenilenebilir enerji girişimlerini destekleyen politikaları, yatırımları ve teknolojik gelişmeleri analiz ederek başlıyor. AB'nin iddialı Yeşil Mutabakat'ını, net sıfır karbon emisyonuna ulaşmak için katı hedefleri ve rüzgar ve güneş enerjisinin yaygın kullanımını gözlemliyor ve bunları ABD'nin farklı yönetimler altındaki gelişen yaklaşımı ve nükleer ve hidrojen enerjisinde inovasyona yönelik çabasıyla karşılaştırıyor. Ayrıca tez, küresel yenilenebilir enerji sektörünün oluşumunda diğer önemli oyuncuların etkisini inceliyor. Çin'in güneş paneli üretimi ve elektrikli araç akülerindeki lider konumu, Hindistan'ın güneş enerjisindeki hızlı büyümesi ve Japonya'nın hidrojen teknolojisindeki gelişmeleri, artan rekabette rol oynuyor. Bu araştırma, karşılaştırmalı bir analiz yoluyla hangi stratejilerin en etkili olduğunu ve hangi zorlukların devam ettiğini değerlendirmeyi amaçlıyor. Ayrıca, yeşil enerji yarışının jeopolitik önemini, ekonomik rekabet gücünü ve çevresel etkisini de dikkate alıyor. Sonuç olarak, çalışma küresel enerji liderliğinin geleceğine ve uzun vadeli kalkınma hedeflerine ulaşmada uluslararası iş birliği potansiyeline dair değerli bakış açıları sunuyor.
Özet (Çeviri)
The shift to renewable energy has become a major point in the field of modern geopolitics, with most of the powerhouses racing to dominate the sector. This thesis delves into the race between the European Union (EU) and the United States (U.S.) in their ambition of achieving clean energy leadership, while also taking into consideration the progress of other major global powerhouses such as China, Japan, and India. The study begins by analyzing the policies, investments, and technological advancements promoting renewable energy initiatives of the EU and the U.S. It observes the EU's ambitious Green Deal, strict targets for achieving net-zero carbon emissions, and widespread use of wind and solar energy, contrasting these with the U.S.' evolving approach under different administrations, and its push for innovation in nuclear and hydrogen energy. Furthermore, the thesis examines the impact of other major players in forming the global renewable energy sector. China's leading position in solar panel production and electric vehicle batteries, India's swift expansion in solar energy, and Japan's developments in hydrogen technology all play a role in increasing competition. Through a comparative analysis, this research aims to assess which strategies have been most effective and what challenges remain. It also takes into account the geopolitical significance, economic competitiveness, and environmental influence of the green energy race. All in all, the study offers valuable perspectives into the future of global energy leadership as well as the potential for international cooperation in accomplishing goals for long-term development.