Akıllı şehirlerde akıllı sağlık uygulamasının incelenmesi
An examination of smart healthcare application in smart cities
  1. Tez No: 828870
  2. Yazar: HÜSEYİN ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAŞKIN KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, akıllı şehirleşmede akıllı sağlık hizmetlerinin entegrasyonu üzerine, halkın akıllı sağlığa olan hazır bulunma durumunu, yarar-fayda beklentisini, kullanma isteğini ve güven algısını ölçen bir ölçek geliştirmek ve geliştirilen ölçeğin ölçümünü yapmaktır. Gereç ve Yöntem: Araştırma da nicel araştırma tekniği kullanılmıştır. Araştırma basit tesadüfi örneklem yöntemi ile seçilen Akdeniz bölgesinde yaşayan 18 yaş üstü 490 katılımcıdan oluşmaktadır. Bu çalışma kapsamında ölçek geliştirme sürecinde yer alan; literatür taraması, maddelerin oluşturulması, oluşturulan maddelerin uzman görüşüne sunulması, pilot çalışmanın, geçerlilik ve güvenilirlik analizlerinin yapılmasıyla birlikte yeni bir ölçek geliştirilme yapılmış ve araştırma kapsamında kurulan hipotezlerin sonuçlarına varılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 25.0 ve AMOS 25.0 programları ile analiz edilmiştir. Bulgular: Ölçeğin yapı geçerliliği için gerekli analizler yapılmış, açımlayıcı faktör analizinde örneklem uygunluğunun ölçüsü 0,902 çıkarak mükemmel uyum ve faktör yük değeri %61.41 çıkarak kabul edilebilir bir değer almıştır. Doğrulayıcı faktör analizinde birinci düzey analiz sonucunda kabul edilebilir değerlere ulaşılamamasından dolayı modifikasyon yapılmış ve değerlerin (Χ²/sd: 2.746; CFI: 0.915; RMSEA: 0.067; GFI: 0,881; IFI: 0.915; TLI: 0.902) kabul edilebilir olduğu bulunmuştur. Geliştirilen ölçek 4 alt boyut ve 23 maddeden oluşmuştur. Araştırma kapsamında geliştirilen hipotezlerden, 4 hipotez reddedilmiş, 10 hipotez kabul edilmiştir. Sonuç: Ölçek geliştirme çalışmaları sonucunda 23 madde ve 4 boyuttan oluşan Akıllı Şehir Akıllı Sağlık Ölçeği geliştirilmiştir. Geliştirilen ölçek akıllı şehirleşmede akıllı sağlık hizmetleri hakkında toplumun; hazır bulunma durumu, yarar- fayda beklentisi, bilgi edinme isteği ve güven algılarını ölçmeyi sağlayan bir ölçek olmuştur. Geliştirilen ölçeğin sonucunda toplumun hazır bulunma durumu ve yarar-fayda beklentileri yüksek düzeyde olduğu, bilgi edinme isteği ve güven algısı orta düzeyde algıya sahip olduklarından dolayı bu yönlerde çalışılması gerektiği bulunmuştur. Katılımcıların Akıllı Sağlık bilincinin orta düzeyde olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this research is to develop a scale measuring the public's readiness for smart health, their expectations of benefits, willingness to use, and trust perception concerning the integration of smart health services in smart urban development. The study also aims to conduct measurements using the developed scale. Materials and Methods: Quantitative research methodology was employed in this study. The sample consisted of 490 participants aged 18 and over residing in the Mediterranean region, selected through simple random sampling. The scale development process included literature review, item generation, expert evaluation, pilot study, and validity and reliability analyses. Hypotheses were tested within the scope of the research. The data obtained were analyzed using SPSS 25.0 and AMOS 25.0 software. Results: The necessary analyses for the structural validity of the scale were conducted, and the measure of sample adequacy for exploratory factor analysis yielded a value of 0.902, indicating an excellent fit. The factor loading value was 61.41%, which is considered acceptable. In the confirmatory factor analysis, modifications were made as acceptable values could not be achieved in the first-level analysis. The final values (Χ²/sd: 2.746; CFI: 0.915; RMSEA: 0.067; GFI: 0.881; IFI: 0.915; TLI: 0.902) were found to be acceptable. The developed scale consists of 4 sub-dimensions and 23 items. Out of the hypotheses formulated in the research, 4 hypotheses were rejected, and 10 hypotheses were accepted. Conclusions: As a result of the scale development efforts, the Smart City Smart Health Scale consisting of 23 items and 4 dimensions was developed. The developed scale measures the community's readiness, benefit-expectation, information-seeking desire, and trust perceptions regarding smart health services in smart urban development. The results of the developed scale indicate that the community has a high level of readiness and benefit expectations, a moderate level of information-seeking desire, and trust perception. Therefore, efforts should focus on improving these aspects. The participants were found to have a moderate level of awareness about Smart Health.