The interactions of IGG & TRIM21/RO52 in human microglial cells
İnsan microglial hücrelerinde IGG & TRIM21/RO52 etkileşimi.
- Tez No: 828869
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEREN DEMİREL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Nöroloji, Allergy and Immunology, Neurology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
TRIM21/RO52 muhtemelen oto-antikorlar tarafından hücre içi antijen yıkımında ve nörolojik-oto-immün hastalıklarda bu yıkımın IVIG tarafından hafifletilmesinde rol alır. FCM ve konfokal mikroskopi ile (IgG ile inkübe edilmiş HMC3-mikroglial hücrelerde) IgG ve TRIM21/Ro52 seviyelerinin zamana ve bağışıklık tepkisi grubuna (naif ve 24 saat LPS ile inkübe edilmiş (LPSI)) bağlı değişikliklerini araştırdık. FCM sonuçları şunları gösterdi: a) Her iki grupta da IgG ışıması 48'inci saate kadar ihmal edilebilir düzeydeydi. b) TRIM21/Ro52 ışıması, LPSI'de yükselmişti ve IgG inkübasyonunun ilk 20 dakikasında düştü ancak naif grupta yükseldi. Yirminci dakikadan sonra TRIM21/Ro52 seviyelerindeki değişiklikler her iki grupta paraleldi ancak LPSI'da her zaman anlamlı derecede yüksekti (seviyeler 60 dakika 4 saat aralığında dibe vurduktan sonra tekrar yükseldi) c) Bazı hücreler 48'inci saatte TRIM21/Ro52(-) oldular. d) Konfokal mikroskopik görüntülerde IgG ve TRIM21/Ro52'nin kolokalizasyonu belirgindi ancak 48inci saatte bireysel IgG alanları (sayısal olarak da daha fazla) ortaya çıktı. Bu sonuçlar, mikroglial hücrelerin IgG ve TRIM21/RO52 arasında zamana ve bağışıklık durumuna bağlı çift yönlü ilişkiyi, IgG'nin önce TRIM21/Ro52 seviyesini yükselttiğini, ardından hücre içine IgG akışını, IgG-TRIM21/Ro52 birleşmesini birlikte yok oluşun takip ettiği ve ancak TRIM21/Ro52 yoksunluğu meydana gelirse tek başına IgG görünümünün gerçekleştiğini göstermektedir. LPSI grubunda farklı olarak, IgG akışı hemen başlıyor ve TRIM21/Ro52 seviyeleri 20'inci dakika dışında naif gruptan daha yüksek seyrediyor. Ayrıca, immün stresin antikor içselleştirilmesini kolaylaştırdığı, mikroglial hücrelerin TRIM21/Ro52 artışı veya yokluğu ile sonuçlanan antikor emicilik özellikleri olduğunu işaret etmektedir
Özet (Çeviri)
TRIM21/RO52 possibly affects intracellular-antigen destruction (in neurological-auto-immune diseases) by auto-antibodies and alleviating this destruction by IVIG. We investigated the time and the immune-response group (naive and 24 hr LPS-incubated (LPSI)) based changes of the IgG and TRIM21/Ro52 levels in the IgG-incubated HMC3-microglial cells with FCM and confocal-microscopy. According to the FCM results. a) In both groups, the IgG appearances were negligible until the 48th hour. b) TRIM21/Ro52 was elevated in LPSI and dropped (but raised in the naive group) in the first 20 min of IgG incubation. After 20 minutes, changes in the TRIM21/Ro52 levels were parallel in both groups, but TRIM21/Ro52 was significantly higher in LPSI (levels rose again after bottoming in the range of 60 min - 4 hr). c) Some cells became TRIM21/Ro52(-) at the 48 hr. d) The confocal microscopic views highlighted colocalization of IgG and TRIM21/Ro52 except the 48th hour in which individual and numerically more IgG areas emerged. These results suggest: time and the immune-state dependent bidirectional relation between IgG and TRIM21/RO52 in microglial cells, IgG in naive cells triggers a phasic TRIM21/Ro52 level rise, then IgG influx, IgG colocalization with TRIM21/Ro52, their destruction together and finally IgG appearance (alone) happens (in TRIM21/Ro52 deprived cells). Differently in LPSI, IgG influx starts immediately, and TRIM21/Ro52 levels were higher except in the 20th minute. It seems immune stress facilitates antibody internalization and microglial cells emerging as antibody absorbers and becoming TRIM21/Ro52, aberrant or deprived.