Parvoviral enteritisli köpeklerde kalp kası fonksiyonlarının ekokardiyografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of cardiac functions by echocardiography in dogs with parvoviral enteritis
- Tez No: 828923
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KAZİM BÖRKÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Kanin Parvovirus (CPV) köpeklerde dünya çapında etkili olan önemli bir patojendir. Hastalık yavru köpeklerde sepsis ve sistemik inflamatuvar yanıt sendromuna (SİYS) neden olmaktadır. Sepsis ve SİYS çeşitli mekanizmalarla kalp kası fonksiyonlarını etkilemektedir. Bu çalışmada parvoviral enteritisli yavru köpeklerde önemli ölüm nedenlerinden olan myokardiyal hasarı belirlemek için kalp kası fonksiyonlarının ekokardiyografik olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmaya, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi, İç Hastalıkları Anabilim Dalı Kliniği'ne getirilen sahipli CPV pozitif 16 yavru köpek (Grup A) ve herhangi bir şikâyeti bulunmayan, klinik ve hematolojik bulguları normal 16 sağlıklı sahipli yavru köpek (Grup B) dâhil edildi. Hasta olan yavrular semptomatik olarak tedavi edildi. Grup A ve Grup B'de bulunan köpeklerden bir kez kan alınarak hematolojik muayene gerçekleştirildi. Grup A'da bulunan köpeklerde SİYS kriterleri (beden ısısı (ºC), kalp ve solunum frekansları (dk), total lökosit sayısı (x109/l) ve nötrofilik lökosit (%)) değerlendirildi. Her iki gruptaki yavru köpeklere standart ekokardiyografi ve iki boyutlu benek takibi ekokardiyografi (2DBTE) uygulandı. 2DBTE ile sol ventrikül radyal gerilimi ve gerilim hızını belirlemek için görüntüler kaydedildi ve çevrimdışı olarak analiz edildi. Grup A ve Grup B'nin radyal gerilim ve gerilim hızları kıyaslandığında istatistiksel olarak anlamlı bir farka rastlanmadı. Ancak Grup A'da ölen hayvanların sağlıklı hayvanlara kıyasla daha düşük radyal gerilim değerlerine sahip olduğu belirlendi. Standart ekokardiyografi ile belirlenen ejeksiyon fraksiyonunun (EF) ve fraksiyonel kısalmanın (FS) gruplar arasında fark oluşturmadığı görüldü. Sepsis ve SİYS görülen parvoviral enteritisli yavru köpeklerde sol ventrikül fonksiyonlarının etkilendiği ve bu fonksiyonların değerlendirilmesinde standart ekokardiyografi ile beraber 2DBTE metodunun da kullanılması gerektiği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
Canine Parvovirus (CPV) is an important pathogen in dogs worldwide. The disease causes sepsis and systemic inflammatory response syndrome (SIRS) in puppies. Sepsis and SIRS affect cardiac functions by various mechanisms. In this study, it was aimed to evaluate cardiac functions with echocardiography to determine myocardial damage, which is one of the important causes of death in puppies with parvoviral enteritis. In this study, 16 owned puppies with CPV positive (Group A) and 16 healthy owned puppies (Group B) with normal clinical and hematological findings, who were brought to Ankara University Veterinary Faculty Animal Hospital, Department of Internal Medicine, were included. Infected puppies were treated symptomatically. Blood sample was taken once from the dogs in Group A and Group B, and whole blood analysis was performed. SIRS criteria (body temperature (ºC), heart and respiratory frequency (min), total leukocyte count (x109/l) and neutrophil rate (%)) were evaluated in dogs in group A. Standard echocardiography and two-dimensional speckle tracking echocardiography (2DBTE) were performed to the puppies in both groups. Images were recorded and analyzed offline to determine left ventricular radial strain and strain rate with 2DBTE. When the radial strain and strain rate of Group A and Group B were compared, no statistically significant difference was found. However, it was determined that animals that died in Group A had lower radial strain values compared to healthy animals. Ejection fraction (EF) and fractional shortening (FS) determined by standard echocardiography did not differ between the groups. It was concluded that left ventricular functions are affected in puppies with parvoviral enteritis with sepsis and SIRS, and the 2DBTE method should be used together with standard echocardiography in the evaluation of these functions.