Parvoviral enteritisli köpeklerde bazı kardiyak biyobelirteçlerin araştırılması
  1. Tez No: 743991
  2. Yazar: GİZEM ŞEYMA BÖLÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİYE SAĞKAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Köpek parvoviral enteritli (CPV) genç yavrularda miyokarditin saptanması için biyobelirteçler üzerine araştırmalar halen devam etmektedir. Bu çalışmanın amacı, parvoviral enteritte (PVE) EKG, CK-MB, CT-1 ve Gal-3 gibi seçilmiş bazı kardiyak biyobelirteçlerdeki değişiklikleri ortaya koyarak hastalığın enterit formunda miyokardit varlığını belirlemekti. Çalışmanın materyalini 33 parvoviral enteritis (deney grubu) ve 8 sağlıklı aşı programı tamamlanmış 1yaş altı köpek (kontrol grubu) oluşturmuştur. Parvoviral enteritisli köpeklerde anoreksi, ateş, depresyon, kusma ve kanlı/kansız ishal tespit edilmiştir. Teşhis, dışkıda köpek parvovirus antijenini tespit eden hızlı tanı test kiti ile doğrulandı. Tüm köpeklerden kan örnekleri ve EKG kayıtları alındı. Parvoviral enteritisli köpeklere standart tedavi uygulandı.
Özet (Çeviri)
The Investigation of Some Cardiac Bıomarkers in Dogs With Parvoviral Enteritis The research on biomarkers for detecting myocarditis in young puppy with canine parvoviral enteritis (CPV) is still ongoing. The aim of this study was to determine the presence of myocarditis in the enteritis form of the disease by revealing the changes in ECG and some selected cardiac biomarkers such as CK-MB, CT-1 and Gal-3 in parvoviral enteritis (PVE). The material of the study consisted of 33 parvoviral enteritis (experimental group) and 8 healthy dogs, under one year old and completed vaccination program (control group). Anorexia, fever, depression, vomiting and bloody/nonbloody diarrhea were detected in dogs with parvoviral enteritis. The diagnosis was confirmed by rapid tests, detecting canine parvovirus antigen in stool. Blood samples and ECG recordings were obtainet from all dogs. Standard treatment was applied to dogs with parvoviral enteritis. Serum craetin kinase (CK), creatin kinase-MB (CK-MB), galactin-3 (Gal-3) and cardiotrophin I (CT-1) levels of all PVE dogs were higher and significant than the control group. Total leukocyte count was low and significant in all PVE group. Although HBG and HCT values were similar to the control group in dogs less than 3 months old, they were below the reference limits, and RDW% was higher than the other three groups. Creatinine decreased significantly in all PVE groups. Sinus tachycardia was detected in PVE dogs younger than 3 months of age. In ECG findings, short QT and PR interval were viewed significant in