Uzay turizmi alanında yapılan çalışmaların bibliyometrik analiz tekniği ile incelenmesi
The examination of studies in the field of space tourism with bibliometric analysis technique
- Tez No: 828972
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU SAADET ÜNSAL AKBIYIK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Turizm, Tourism
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmaya göre“uzay turizmi”konusu üzerine yapılmış bütün bilimsel çalışma ve araştırmaların bibliyometrik yöntem ile irdelenmesi hedeflenmiştir. Bu bağlamda WoS veri tabanı dizinlerinde uzay ve turizm kelimeleri ile tarama yapılarak çalışmanın bilgileri derlenmiştir. Bu bilgilerin toplamı ışığında hakemli dergilerde yayınlanan 461 makaleye ulaşılmış içerikleri incelendiğinde 180 makalenin araştırma konusu ile ilgili olduğu saptanmıştır. Araştırma kapsamında öncelikle araştırmanın yöntemine yer verilmiştir. Uzay turizmi üzerine yapılan çalışmaları incelemek için çeşitli sorular hazırlanmıştır. Araştırmanın kavramsal çerçeve kısmında uzay turizmi açıklanmıştır. Araştırma modeli kısmında ise bibliyometrik analiz konusu ele alınmıştır. Verilerin elde edilmesi için WoS veri tabanı kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar kapsamında konuya katkı sağlayan; kurum ve kuruluşlar, yazarlar, yurtdışı/yurtiçi yayınlarla alakalı bibliyometrik sonuçlara ulaşılmıştır. Analiz sonuçlarına göre uzay turizmi konusunda çıkan makaleler incelendiğinde Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık ve Avusturalya gibi ülkelerin daha fazla katkı sağladıkları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
According to this research, it is aimed to examine all scientific studies and research on the subject of“space tourism”using the bibliometric method. In this context, the information of the study was compiled by scanning the WoS database directories with the words space and tourism. In the light of the total of this information, when the contents of 461 articles published in peer-reviewed journals were examined, it was determined that 180 articles were related to the research topic. Within the scope of the research, firstly the research method is included. Various questions have been prepared to examine studies on space tourism. Space tourism was explained in the conceptual framework part of the research. In the research model section, bibliometric analysis is discussed. WoS database was used to obtain the data. Contributing to the subject within the scope of the results obtained; Bibliometric results were obtained regarding institutions and organizations, authors, and foreign/domestic publications. According to the analysis results, when the articles on space tourism were examined, it was determined that countries such as the United States, the United Kingdom and Australia made more contributions.