Kronik karın ağrısı olan hastalarda mezenterik lenfadenit ve besin alerjisi ilişkisi
The relationship between mesenteric lymphadenitis and food allergy in patients with chronic abdominal pain
  1. Tez No: 828998
  2. Yazar: ŞULE PAPAĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK BEŞER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Çalışmamızda, büyük çocuklarda kronik karın ağrısı ve ek yakınmaları olan hastalarda besin alerjisi sıklığını, hastaların diyetinden alerjen besinler çıkardıktan sonra yakınmalarını ve tetkiklerini değerlendirmeyi amaçladık. Metod: Çalışmamızda kronik karın ağrısı olan, 2-16 yaş arasında 31 çocuğun bulunduğu hasta grup ve yakınması olmayan 12 çocuğun bulunduğu sağlıklı kontrol grubu vardır. Başvuru sırasında iki grubun yakınmaları, fizik muayene bulguları, atopi öyküleri ve tetkikleri karşılaştırılmıştır. Hasta gruba 8 hafta süren eliminasyon diyeti uygulanarak yakınmalarının aktif olduğu dönemdeki ve diyet sonrası bulguları karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışmamızda hasta grupta besin alerjisi olan hastaların hepsinde, birinci derece akrabalarının %80'inde atopi öyküsü saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, we aimed to evaluate the frequency of food allergy in older children with chronic abdominal pain and additional complaints, their complaints, and examinations after removing allergen foods from the diet of the patients. Method: In our study, there is a patient group with chronic abdominal pain, 31 children between the ages of 2-16, and a healthy control group consisting of 12 children without complaints. Complaints, physical examination findings, atopy histories were compared. The 8-week elimination diet was applied to the patient group, and the findings were compared. Results: In our study, a history of atopy was found in all the patients with food allergy in the patient group and in 80% of their first-degree relatives.