1.sınıf tıp fakültesi öğrencilerinde yetişkin ayrılma anksiyetesi, bağlanma stilleri ve kişilik özellikleri
Adult separation anxiety, attachment styles and personality traits of 1st year medical faculty students
  1. Tez No: 829014
  2. Yazar: GÜLSÜM HANÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE KOCABAŞOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı Cerrahpaşa 1.sınıf tıp fakültesi öğrencilerinde yetişkin ayrılma anksiyetesinin yaygınlığı ve risk etmenlerininin araştırılması, bağlanma stilleri ve kişilik özellikleri ile ilişkisininin saptanmasıdır. Yöntem: Çalışmanın örneklemi İstanbul dışından gelen İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Cerrahpaşa Tıp Fakültesi 1.sınıf öğrencilerinden oluşmaktadır. Öğrenciler çalışmaya gönüllülük esasıyla, çalışmanın amacı ve yöntemi anlatılarak yazılı izinleri doğrultusunda alınmıştır. Öğrenciler anket sonuçlarına göre sağlıklı, ÇAAB, YAAB, ÇAAB/YAAB olan dört grup olarak değerlendirilmiştir. Çalışmada sosyodemografik veri formu, Beck Depresyon Ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeği, Ayrılma Anksiyetesi Belirti Envanteri, Yetişkin Ayrılma Anksiyetesi Anketi, Beş Faktör Kişilik Envanteri kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmamızda üniversitemizin 1.sınıf tıp fakültesi öğrencileri arasında prevalans değerleri ÇAAB için %15 (n=30), YAAB için %13,5 (n=27), ÇAAB/YAAB için %47,5 (n=95) bulunmuştur. ÇAAB/YAAB grubu güvenli bağlanma stili puan ortalaması, sağlıklı ve YAAB grubuna göre daha düşük (p=0,007); ÇAAB/YAAB grubu kaçınan bağlanma stili puan ortalaması, YAAB grubuna göre daha yüksek (p=0,034); ÇAAB/YAAB grubu kaygılı-kararsız bağlanma stili puan ortalaması, YAAB grubuna göre daha yüksek (p=0,007); ÇAAB/YAAB grubu sorumluluk puan ortalaması, YAAB grubuna göre daha düşük bulunmuştur (p=0,005).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the prevalence and risk factors of adult separation anxiety within first year Cerrahpaşa university medical students, and find its relationship with attachment styles and personality traits. Method: Study sample consists of 1st year students of IUC- Cerrahpaşa Faculty of Medicine coming from outside of Istanbul. The students were recruited on a voluntary basis, with written consent after explaining purpose and method of the study. The students were evaluated as four groups consisting of healthy, CSAD, ASAD, CSAD/ASAD. Sociodemographic Questionnaire, Beck's Depression Inventory, Beck's Anxiety Inventory, Separation Anxiety Symptom Inventory, Adult Separation Anxiety Questionnaire, Five Factor Personality Inventory were used as assessment tools. Results: The prevalence for CSAD, ASAD and CSAD/ASAD was found 15% (n=30), 13.5% (n=27) and 47.5% (n=95) respectively. Secure attachment style mean score of SCAD/ASAD group was lower than healthy and ASAD group (p=0.007). Avoidant attachment mean score of CSAD/ASAD group was higher than ASAD group (p=0.034). Anxious attachment mean score of CSAD/ASAD group was higher than ASAD group (p=0.007); Conscientiousness mean score of CSAD/ASAD group was lower than ASAD group (p=0.005).