Parsiyel kalça protezi uygulanan hastalarda abdominal masajın boşaltım aktivitesi ve solunum fonksiyon testleri üzerine etkisi
The effect of abdominal massage on bowel activity and respiratory function tests in patients with partial hip replacement
  1. Tez No: 829047
  2. Yazar: CANAN KANAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY ALTUN UĞRAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırma, parsiyel kalça protezi (PKP) uygulanan hastalarda abdominal masajın boşaltım aktivitesi ve solunum fonksiyon testleri (SFT) üzerine etsini belirlemek amacıyla yapıldı. Tek merkezli, prospektif, iki kollu (1:1), randomize kontrollü deneysel klinik araştırmanın örneklemini Eylül 2021-Nisan 2022 tarihleri arasında bir üniversite hastanesinin ortopedi ve travmatoloji kliniğine yatan, PKP uygulanan 78 hasta oluşturdu. Randomizasyonla çalışma ve kontrol grubuna atanan hastalardan çalışma grubuna (n=39) PKP sonrası sabah ve akşam öğünlerinden en az 30 dakika sonra, 15 dakika abdominal masaj uygulandı. Kontrol grubuna (n=39) ise rutin hemşirelik bakımı uygulandı. Araştırmada veriler, PKP öncesi, sonrası ilk akşam, 1., 2. ve 3. günlerde abdominal masaj uygulama öncesi ve sonrası, Boşaltım Aktivitesi Formu ve Solunum Fonksiyon Testi Formu (FVC, FEV1, FEV1/FVC) kullanılarak değerlendirildi. Verilerin analizinde, tanımlayıcı istatistikler, Pearson-χ2 testi, bağımsız gruplarda t-testi ve Man Whitney U testi kullanıldı. Araştırmada, çalışma ve kontrol grubundaki hastalar karşılaştırıldığında; çalışma grubundaki hastaların PKP sonrası 1. gün akşam, 2.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to determine the effect of abdominal massage on bowel activity and pulmonary function tests (PFT) in patients undergoing partial hip replacement (PHR). The sample of the single-center, prospective, two-arm (1:1), randomized controlled experimental clinical trial consisted of 78 patients undergoing PHR who were admitted to the orthopedics and traumatology clinic of a university hospital between September 2021 and April 2022. Among the patients randomly assigned to the experimental and control groups, the experimental group (n=39) received abdominal massage for 15 minutes at least 30 minutes after morning and evening meals after PHR. The control group (n=39) received routine nursing care. The data were evaluated using the Bowel Activity Form and Pulmonary Function Test Form (FVC, FEV1, FEV1/FVC) before and after abdominal massage before and on the first evening, on the 1st, 2nd and 3rd days after PHR. Descriptive statistics, Pearson-χ2 test, independent samples t-test and Man Whitney U test were used to analyze the data.