Study on indoor localization using smartphone-based IEEE 802.11MC
  1. Tez No: 829075
  2. Yazar: WEID ABDULSALAM JAWAD AL -RUBAYE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN UÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
İç mekan navigasyonu son yıllarda büyük ilgi gördü. Bu alan sadece iç mekanlar inşa etmek için değil; GNSS kullanılamadığında kullanılır. Konu, çeşitli alanlardan uzmanların ilgisini çekiyor ve buna yaklaşmanın birçok yolu var. Fizikçiler, programcılar, sörveyörler ve haritacıların sıklıkla birlikte çalışması gerekir. Vikipedi, navigasyonu bir geminin veya aracın geçişini izlemek ve yönetmek olarak tanımlar.“Yerelleştirme”, bir yeri başka yerlere veya kalıplara göre tanımlamayı ifade eder. Navigatör her zaman yerini bilmelidir. Yerelleştirme navigasyonun bir unsuru olsa da,“navigasyon”terimi genellikle bir totum yanlısı olarak kullanılır parte.in modern yapıların tasarım aşaması, iç mekan navigasyonu düşünülebilir. Bu, daha kesin konum ve navigasyon sağlayacaktır. Mevcut binalarda durum her zaman böyle değildir; Bu koşullarda, tipik olarak zaten bir altyapı vardır ve yenisi ek kaynaklar gerektirir. bu durumlarda mevcut altyapıya bir konumlandırma ve navigasyon sistemi eklenebilir. Mevcut binalar için bir başka alternatif, altyapısı herhangi bir engel veya önemli masraf içermeyen bir navigasyon sistemi inşa etmektir. Bu tez, bir iç mekan konumlandırma ve navigasyon sisteminde kullanılıp kullanılamayacaklarını görmek için teknolojileri değerlendirir. Farklı konumlandırma ve navigasyon sistemlerinin doğruluğunu ve hassasiyetini karşılaştırmak için araştırma ve testler yaptık.
Özet (Çeviri)
Indoor navigation has received much attention in recent years. This field isn't only for building interiors; it's used when GNSS can't be used. The topic interest experts from various fields, and there are numerous ways to approach it. Physicists, programmers, surveyors, and cartographers frequently need to work together. Wikipedia defines navigation as monitoring and managing a ship or vehicle's passage.“Localization”refers to identifying a place based on other places or patterns. The navigator must always know his or her location. Even though localization is an element of navigation, the term“navigation”is commonly used as a totum pro parte.in the design phase of modern constructions, indoor navigation may be considered. This would provide more exact location and navigation. This isn't always the case with existing buildings; in these circumstances, there is typically some infrastructure already, and a new one demands additional resources. in these cases, a positioning and navigation system may be added to existing infrastructure. Another alternative for existing buildings is building a navigation system, whose infrastructure presents no obstacles or significant expenses. This thesis evaluates technologies to see whether they can be used in an indoor positioning and navigation system. We performed research and testing to compare the accuracy and precision of different positioning and navigation systems.