An investigation of the most prevalent sustainability initiatives at universities
Üniversitelerde en yaygın sürdürülebilirlik girişimlerinin incelenmesi
- Tez No: 829074
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN BARAN AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: TED Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Yüksek öğretim kurumları sürdürülebilir kalkınma hedeflerini ilerletmede kritik bir rol oynamaktadır. Bunun yanı sıra birçoğu Birleşmiş Milletler tarafından belirlenen Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini (SDG'ler) benimsemiş ve bunlara yönelik aktif olarak çaba göstermektedir. Bugünün üniversite öğrencileri yakın gelecekte kendi alanlarında karar vericiler olacağından, SDG'lerin üniversiteler aracılığıyla yaygınlaştırılması önemlidir. Mevcut çalışma, üniversiteler tarafından başarıyla uygulanan girişimleri altı kategoride inceliyor: ulaşım; atık yönetimi; müfredat; yeme-içme; su; ve enerji. Her kategori, 17 SDG'den biri veya daha fazlasıyla açıkça ilişkilidir. Sayısal bir değerlendirme yaklaşımı kullanan bu çalışma, sürdürülebilirlik konusunda önde gelen üniversiteler tarafından üstlenilen en yaygın girişimleri belirlemekte ve benzer eylemlerde bulunmak ve sürdürülebilirlik uygulamalarının daha etkin bir şekilde uygulanmasına katkıda bulunmak isteyen diğer kurumlar için bir yol haritası sunmaktadır. Çalışmanın sonuçları sürdürülebilirlik ilkelerinin yükseköğretim kurumlarının müfredatlarına entegre edilmesinin yanı sıra personele enerji ve su yönetimi konusunda eğitim verilmesinin önemini vurgulamaktadır. Çalışmada bahsedilen girişimlerin birçoğu sadece ekolojik ayak izinin azaltılmasıyla sonuçlanmamakta, aynı zamanda ekonomik tasarruf da sağlamaktadır. Bu çalışmanın bulguları, üniversitelerin sürdürülebilir kalkınmayı etkili bir şekilde teşvik edebilecek girişimleri uygulamaya yönelik ilk adımlarını atmalarına yardımcı olabilir. Hangi ilkelerin uygulandığı noktasında ülkeler arası farklılıklar tespit edilmiştir. Buna bağlı olarak girişimlerin uygulanmasında kültürel veya alışkanlıktan gelen sebeplere bağlı olarak farklılıklar göz arda edilmemelidir. Sürdürülebilirlik girişimlerinin kazanımları ve tasarrufları ile ilgili daha fazla açık olarak paylaşılan nicel veriye ihtiyaç olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Higher education institutions play a critical role in advancing sustainable development and are actively striving to align themselves with the Sustainable Development Goals (SDGs) set by the United Nations. Dissemination of SDGs through universities is important as current students will ultimately become future leaders and decision-makers. The study sheds light on successful initiatives implemented by universities worldwide, spanning six categories: transportation; waste management; curriculum; food and dining; water; and energy. Each category is clearly related to one or more of the 17 SDGs. Utilizing a quantitative assessment approach, this study identifies the most prevalent initiatives undertaken by leading universities in sustainability and offers a roadmap for other institutions seeking to undertake similar actions and contribute to more effective implementation of sustainability practices. The study underlines the importance of integrating sustainability principles into the curricula of higher education institutions as well as educating staff members on energy and water management. Many of the initiatives mentioned in the study do not just result in reducing ecological footprint but also provide economic savings as well. The findings of this study may help universities to take their first steps toward implementing initiatives that can effectively promote sustainable development. Differences among regions and countries were observed in the implementation of initiatives. Cultural and habitual factors should not be disregarded during the selection process of initiatives. Openly accessible quantitative data related to savings and gains of sustainability initiatives is needed to improve the accuracy of potential gains and recommendations.