Relationship between childhood trauma and emotional abuse in intimate relationships: The mediating role of experiential avoidance
Çocukluk çağı travması ile yakın ilişkilerde görülen duygusal istismar arasındaki ilişkide yaşantısal kaçınmanın aracı rolü
  1. Tez No: 829082
  2. Yazar: YASEMİN TÜZÜN ÖZÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM KOŞE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez, çocukluk çağı travması ile yakın ilişkilerdeki duygusal istismar arasındaki ilişkide yaşantısal kaçınmanın aracı rolünü incelemektedir. Tabakalı rastgele örneklem yöntemi kullanılarak Türkiye'de yaş ortalaması 22.66 (SD=3.87) olan 348 üniversite öğrencisinden veri toplanarak yapılan araştırmada, değişkenler arasındaki ilişkileri incelemek için aracılık, regresyon ve korelasyon analizleri kullanmıştır. Sonuçlar, yaşantısal kaçınmanın çocukluk çağı travması ile yakın ilişkilerde duygusal istismar uygulama arasındaki ilişkiye kısmen aracılık ettiğini ortaya koyarken, yakın ilişkilerde duygusal istismara maruz kalma boyutunda bir aracılık etkisinin olmadığı görülmüştür. Ayrıca, bu tez çocukluk çağı travma yaşantıları olan bireylerin, yakın ilişkilerde duygusal istismar uygulamaya ve duygusal istismara maruz kalmaya daha yatkın olduklarını bir kez daha ortaya koymuştur. Erken dönemde yaşanan travmanın istismar döngüsü üzerindeki etkisini azaltmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğu vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigated the mediating role of experiential avoidance in the relationship between childhood trauma and emotional abuse within intimate relationships among Turkish university students. Stratified random sampling with gatekeeper approach, was used to gather data from 348 university students with a mean age of 22.66 (SD=3.87). The study employed mediation, regression, and correlation analyses to explore the relationships between the key variables. Findings revealed that experiential avoidance partially mediated the relationship between childhood trauma and perpetration of emotional abuse in intimate partnerships. However, experiential avoidance did not mediate the relationship concerning emotional abuse victimization. Furthermore, the study confirmed a strong link between childhood trauma and both emotional abuse perpetration and victimization in intimate relationships. This research highlights the significance of childhood traumatic experiences in predisposing individuals to later abusive behaviors and that experiential avoidance has a role in this dynamic. The need for further research to break this cycle of abuse is emphasized.