Does social assistance facilitate youth female's exit from NEET?
Sosyal yardımlar genç kadınların NEET'ten çıkışını kolaylaştırır mı?
  1. Tez No: 829083
  2. Yazar: HASAN KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de halihazırda uygulanmakta olan sosyal yardımların genç kadınların çeşitli eğitim ve işgücü piyasası durumları arasındaki geçiş dinamiklerini etkileyip etkilemediğini incelemektedir. Genel sosyal yardımlara ek olarak, genç kadınlar özelinde sosyal yardımın çeşitli alt kırılımlarının etkileri de analiz edilmiştir. Bu amaçla TÜİK'in 2014-2021 dönemi Gelir ve Yaşam Koşulları Anketi panel mikro veri setinden yararlanılarak Markov Matrisleri ve Çok Terimli Logit metodolojisi benimsenmiştir. Geçiş matrisleri analizinin sonuçları, i) inaktivitenin ve inaktiflerde yüksek hareketsizliğin aslen kadınlar için bir sorun olduğunu, ii) inaktif olmayanlar arasında inaktif duruma geçme olasılığının kadınlar için daha yüksek olduğunu, iii) kadınların eğitim ve istihdama geçişte negatif olarak ayrıştığını, iv) geçiş dinamiklerinin, yardım yararlanıcısı hanelerdeki kadınlar için genellikle daha kötü olduğunu göstermektedir. Çok terimli logit analizinin sonuçları, i) herhangi bir statüdeki genç kadınlar için, genel sosyal yardımların veya herhangi bir alt kırılımının aktive ediciliğine dair bir kanıt bulunamadığını, ii) bazı sosyal yardım türlerinin, çeşitli grupların pasif NEET statüsüne geçme olasılığını artırdığını, iii) bazı sosyal yardım türlerinin, pasif NEET statüsündeki genç kadınların başka statülere geçme olasılığını azalttığını, iv) aktif NEET statüsünün, tüm sosyal yardım türleri için herhangi bir etki bulunamayan tek statü olduğunu ortaya koymaktadır. Bulgular, Türkiye örneğinde genç kadınlar için sosyal yardımların arzu edilen harekete geçirici özelliğinin olmadığını hatta çeşitli statüler ve çeşitli yardım türleri için caydırıcı etkilerin mevcudiyetini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines whether social assistance currently implemented in Türkiye affect the dynamics of transition between various education and labor market statuses of young women. In addition to overall social benefits, the effects of various sub-breakdowns of social assistance were also analyzed for young women. For this purpose, we utilize from the Survey on Income and Living Conditions panel data of Turkstat for the period 2014-2021 and adopt Markov Matrices and Multinomial Logit methodology. The results of transition matrices method show that i) inactivity and high immobility in inactives is a problem for women, ii) among those who are not inactive, women are more likely to go into inactive status, iii) women are negatively differentiated in transition to education and employment, iv) transition dynamics are generally worse for women in beneficiary households. The results of multinomial logit method show that i) for young women of any status, there is no evidence that overall social benefits or any of their subdivisions are activating, ii) some forms of social assistance increase the likelihood that various groups will transition to passive NEET status, iii) some forms of social assistance reduce the possibility of passive NEET young women moving to other statuses, iv) active NEET status is the only status where social assistances do not have any effects. We find out that the desired activating feature of social assistance is not seen in the case of Türkiye for the young women. There are even disincentivizing effects for various statuses and various types of assistance.