Kanser sürecinde bireylerin üstbilişlerinin psikolojik sağlamlık ve bilinçli farkındalık ile ilişkisi
Relationship of upper cognition of individuals with psychological robustness and conscious awareness in cancer process
- Tez No: 829194
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YETER SİNEM ÜZAR ÖZÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırma kanser sürecinde bireylerin üstbilişlerinin psikolojik sağlamlık ve bilinçli farkındalık düzeyi ile ilişkisinin incelenmesi amacıyla ilişki arayıcı araştırma deseni kullanılarak yapılmıştır. Araştırma, Kansersiz Yaşam Derneği'ne üye veya Abdurrahman Yurtaslan Onkoloji Hastanesi'nde aktif kanser tedavisi almakta olan araştırmaya katılmaya gönüllü 164 aktif kanser sürecindeki birey ile gerçekleştirilmiştir. Veriler Googleforms olarak hazırlanan araştırma linkinin eposta yolu ile katılımcılarla paylaşılması yoluyla çevrimiçi anket olarak 2 Temmuz 2021- 1 Mayıs 2022 tarihleri arasında toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak tanıtıcı veri formu, Üstbiliş Ölçeği, Connor- Davidson Psikolojik Sağlamlık Ölçeği ve Bilinçli Farkındalık Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; sıklık analizleri ile Pearson korelasyon katsayı analizi ve basit doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; katılımcıların Üstbiliş Ölçeği puanları ile Psikolojik Sağlamlık Ölçeği toplam puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmadığı görülmüştür (r=-0,093; p=0,235).
Özet (Çeviri)
This research was conducted using the correlation seeking research design to investigate the relationship between metacognitions, psychological resilience and mindfulness of individuals in the cancer process. The research was concluded with 164 volunteer individuals with cancer who are members of the Kansersiz Yaşam Derneği or who are undergoing active cancer treatment in Abdurrahman Yurtaslan Oncology Hospital. Data were collected through an online survey using Googleforms between the 2nd of July 2021 and the 1st of May 2022. The descriptive data form, Metacognition- 30 Scale, Connor-Davidson Resilience Scale, and Mindfulness Scale were used as data collection tools. For data analysis, frequency tests, pearson correlation and simple linear regression analysis were used. Based on the research results, there was no statistically significant relationship between metacognition scale scores and resilience scale scores (r=-0.093; p=0,235).