Farklı ışık kaynakları ile polimerize edilen farklı kompozitlerin dönüşüm oranına ve materyalin rengine olan etkisinin araştırılması
Effect of different light-curing units on the degree of conversion and color change of different composite materials
  1. Tez No: 829201
  2. Yazar: BAŞAK GÖZÜYEŞİL ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZUHAL YILDIRIM BİLMEZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Giriş ve Amaç: Restoratif diş hekimliğinin amacı çürük veya travma gibi nedenler ile dişlerde meydana gelen doku kayıplarında, kalan dokuları koruyarak dişin anatomik formunu, fonksiyonunu, estetiğini ve fonasyonu yeniden kazandırmaktır. Günümüzde restoratif diş tedavisinde direkt kompozit restorasyonlar sıklıkla kullanılmaktadır. Bu materyallerin klinik ömürleri mekanik, fiziksel ve estetik özelliklerine bağlıdır. Bu özellikler kompozitlerin farklı polimerizasyon koşullarından, polimerizasyon miktarı ve derinliğinden etkilenmektedir. Bu çalışmanın amacı farklı ışık kaynakları ile polimerize edilen üç farklı kompozit rezinin polimerizasyon dönüşüm derecelerini değerlendirmek ve bu materyallerin farklı sıvılardaki renk değişimlerini gözlemlemektir. Bununla birlikte kompozitlerin dönüşüm derecelerinin renk değişimi üzerine etkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Omnichroma, Enamel Plus Hri ve G-aenial kompozitleri Valo LED (3. Nesil), Woodpecker LED (2. Nesil) ve halojen (Monitex Blue Luxcer) ışık kaynakları ile polimerize edilmiştir (n=5). Fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopi (FTIR) ile polimerizasyon dönüşüm derecesi kaydedilmiştir. Çay, kahve ve yapay tükürükte bekletilen kompozitlerin başlangıç ve 7. gün ΔE değerleri kaydedilmiştir. İstatistiksel analiz IBM SPSS Statistics 22 ile tamamlanmıştır. Dönüşüm derecesi değerlendirmesinde Two-way ANOVA, ΔE değerlendirmesinde Three-way ANOVA, ΔE ve FTIR arasındaki ilişkilerin incelenmesinde Pearson korelasyon analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: The aim of restorative dentistry is to restore the anatomical form, function, aesthetics and phonation of the tooth by preserving the remaining tissues in the tissue loss that occurs in the teeth due to caries or travma. Today, composite materials are frequently used in restorative dental treatment. The clinical life of these materials depends on their mechanical, physical and aesthetic properties. These properties are affected by different polymerization conditions, degree and depth of conversion. The aim of this study is to evaluate the polymerization conversion degrees of three different composite resins polymerized with different light sources and to observe the color changes of these materials in different liquids. In addition, to evaluate the effect of the conversion degree on color change. Material and Methods: Omnichroma, Enamel Plus Hri and G-aenial composites were polymerized with Valo LED (3rd Generation), Woodpecker led (2nd Generation) and halogen (Monitex Blue Luxcer) light sources (n=5). The degree of polymerization transformation was recorded by Fourier transform infrared spectroscopy (FTIR). The initial and 7th day ΔE values of the composites were recorded after immersion in tea, coffee and artificial saliva. Statistical analysis was completed with IBM SPSS Statistics 22. Two-way ANOVA on degree of conversion evaluation; Three-way ANOVA on ΔE assessment; Pearson correlation analysis in examining the relationships between ΔE and FTIR was applied.