Tarih eğitimi paydaşlarının dijital tarih uygulamalarına ilişkin görüşleri
Opinions of history education partners on digital history applications
  1. Tez No: 829265
  2. Yazar: FATİH BERK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SAFRAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilgiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Dijital tarihi kavramsallaştırma çabaları yirminci yüzyılın ortalarından itibaren tarihçilerin çalışmalarında kendini göstermiştir. Bu kavramsallaştırma 1960'lı yıllarda birçok tarihçinin niceliksel sonuçlar elde edebilmek için veri tabanlarını kullandığı;“Yeni Sosyal ve Siyasi Tarih”olarak adlandırdıkları dönem ile başlamaktadır. 1970 ve 80'li yılların başında ise tarihçiler, kişisel bilgisayarlar henüz yaygın olmamasına rağmen, öğrencilerine tarihin nasıl yazıldığını öğretmek amacıyla bilgisayar teknolojisini derslerine entegre ederek dijital tarihin alanda ilk uygulama girişimlerinde bulunmuşlardır. Bu girişimler kişisel bilgisayarların yaygınlaşmasıyla birlikte araştırmacıların çevrimiçi olarak kaynaklara ulaşma talebini arttırmış dolayısıyla kaynakların dijitalleşme sürecini hızlandırmıştır. Bu çalışmada, günümüzde daha sistematik ve kapsayıcı şekilde ilerleyen“dijital tarih”in kapsamı; tarih eğitimi paydaşları olan tarihçi, tarih eğitimcisi, tarih öğretmeni ve öğrenci görüşleri, deneyimlerini ortaya konulması amaçlanmıştır. Nitel araştırma yöntemlerinden fenomonolojik desende tasarlanan bu çalışmada veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu, öğretmen ders planları, öğrenci ödevleri ve gözlem formu kullanılmıştır. Elde edilen verilerin çözümlenmesinde betimsel analiz kullanılmıştır. Bu anlamda veriler dijital tarihin tanımı, kullanım alanı, metodolojiye etkileri, yararlılıkları ve sınırlılıkları açısından incelenmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda; tarihçi ve tarih eğitimcilerinin dijital tarih tanımlarında dijital arşiv ve metodoloji vurgusu dikkati çekmektedir. Tarihçi ve tarih eğitimcilerinin dijital tarihi kullanma eğilimlerinin temelinde zaman ve kolay ulaşılabilirlik ön plana çıkmaktadır. Tarihçi ve tarih eğitimcilerinin dijital tarih kaynaklarını kullanmayı önemsedikleri ancak arşiv kaynaklarına ulaşımın yetersizliği ve kaynakların dijitalleştirilmesinin eksikliği nedeniyle kullanamadıkları tespit edilmiştir. Tarih öğretmenlerinin dijital tarihi günümüz tarih eğitimi için vazgeçilmez bir unsur olarak ifade etikleri fakat teknolojik pedagojik alan yeterlilikleri olmadığından ders planlarında dijital tarih unsurlarını önemsedikleri oranda kullanamadıkları belirlenmiştir. Öğrencilerin ise dijital tarih unsurlarını kullanmalarına rağmen bu kavrama yönelik herhangi bir fikirlerinin olmadığı tespit edilmiştir. Bu kapsamda dijital tarih kavramının tarih eğitim literatüründe netleştirilmesi ile uygulamasına ilişkin sistemli bir yapının ortaya konması, bu yapının eğitimler yoluyla tarih eğitimcilerine öğretimi yönünde öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Efforts to conceptualize digital history have been evident in the work of historians since the middle of the twentieth century. This conceptualization is that many historians used databases to obtain quantitative results in the 1960s; It begins with what they call the“New Social and Political History”. In the 1970s and early 1980s, historians made the first attempts to apply digital history in the field by integrating computer technology into their lessons in order to teach their students how to write history, although personal computers were not yet widespread. With the widespread use of personal computers, these initiatives have increased the demand for researchers to access resources online, thus accelerating the digitalization process of resources. In this study, the scope of“digital history”, which is progressing in a more systematic and inclusive way today; It is aimed to reveal the views and experiences of historians, history educators, history teachers and students who are the stakeholders of history education. Semi-structured interview form, teacher lesson plans, student assignments and observation form were used as data collection tools in this study, which was designed in a phenomenological design, one of the qualitative research methods. Descriptive analysis was used to analyze the obtained data. In this sense, the data were examined in terms of the definition, usage area, effects on methodology, usefulness and limitations of digital history. In line with the findings obtained; The emphasis on digital archive and methodology in the definitions of digital history by historians and history educators draws attention. Time and easy accessibility come to the fore on the basis of the tendency of historians and history educators to use digital history. It has been determined that historians and history educators care about using digital history resources, but they cannot use them due to the inadequacy of access to archive resources and the lack of digitization of the resources. It has been determined that history teachers express digital history as an indispensable element for today's history education, but because they do not have technological pedagogical field competencies, they cannot use digital history elements in their lesson plans as much as they care. Although the students used the digital history elements, it was determined that they did not have any ideas about this concept. In this context, suggestions were made to clarify the concept of digital history in the history education literature and to reveal a systematic structure for its application, and to teach this structure to history educators through trainings.